Türkiye ve Azerbaycan`dan Ermenistan`a Ambargo - Gündem
17 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Ասակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

08 Temmuz 2012  

Türkiye ve Azerbaycan`dan Ermenistan`a Ambargo

Türkiye ve Azerbaycan`dan Ermenistan`a Ambargo Türkiye ve Azerbaycan`dan Ermenistan`a Ambargo

Türkiye ile Azerbaycan Hokey Federasyonları, Gürcistan`da düzenlenecek olan Hokey Turnuvası`nda Ermenistan`a ambargo koydu.

Türkiye Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan, 15-22 Temmuz tarihleri arasında Lizbon`da gerçekleştirilecek olan Avrupa Şampiyonası`na hazırlanan 21 Yaş altı Kız ve Erkek Hokey Milli Takımları`nın Gürcistan`da kampa girdiğini duyurdu. Kamp programı kapsamında Gürcistan`ın bir turnuva düzenlediğini ve bu turnuvaya Ermenistan`ı davet ettiğini söyleyen Karakan, Azerbaycan ile birlikte ortak bir tavır ortaya koyarak Ermenistan`ın turnuvaya katılmasına istemediklerini dile getirdi. İki ülkenin talepleri doğrultusunda, Ermenistan`a gönderilen turnuva daveti iptal edildi.

Ermenistan konusunda Türk insanının ne kadar hassas olduğunu iyi bildiklerini söyleyen Karakan, şöyle konuştu:

"Bizim 15-22 Temmuz tarihleri arasında Portekiz`de bir Avrupa Şampiyonası var. Ancak bu Avrupa Şampiyonası öncesi biz gerek Kız Milli Takımımıza gerekse de Erkek Milli Takımımıza Gürcistan`da 10 sürecek bir kamp programı hazırladık. Bu kampta da Gürcistan Federasyonu 03-13 Temmuz tarihleri arasında kupa maçları tertip etmiş. Orada da Gürcistan Milli Takımları, Ermenistan Milli Takımları, Azerbaycan Milli Takımları, Ukrayna ve Rusya`yı davet emişler. Bizde Türkiye olarak kamp sonunda 3 gün hazırlık maçları yapacaktık. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki problem bizi de ilgilendiriyor. Biz hükümetimizin de bakanlığımızda bu konuda ki hassasiyetlerini biliyoruz."

Ermenistan`ın Karabağ`da katliam yaptığını hatırlatan Karakan, sözlerine şöyle devam etti:

"Azerbaycan, Ermenistan`ın o maçlara gelmesini istemedi. Zaten 10 gün önce Karabağ sınırında 5 tane Azeri asker şehit edilmişti. Bir Türk insanı olarak bizimde kanımıza dokundu. Azerbaycan turnuvaya gelmeyi reddetti. Bizde Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olsun, hem de tarih boyunca problem yaşadığımız Ermenistan`a bu branşta tepkimizi koyalım diye Ermenistan`ın turnuvaya gelmemesini istedik. Aksi takdirde bu kamp programını iptal edeceğimizi söyledim. Daha sonra Ermenistan`ı turnuvaya almayacaklarını söylediler. Bizde kamp programını icra etmeye başladık. Milli Takımlarımız şuanda Batum`da kamp yapıyorlar."

Sporun evrensel olduğunu ancak bazı ülkelerinin ayrımcılık yaptığını belirten Karakan, gerektiği yerde tepki koymayı bildiklerini sözlerine ekledi. İslam ülkelerine dayanışma çağrısında bulunan Karakan, "Spor evrenseldir. Yani sporu belki bu tür şeylere bulaştırmamak lazım ama başkaları bulaştırıyor maalesef. Dolayısıyla bizimde bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor. Yoksa federasyon olarak biz, din, dil, ırk, mezhep yapmıyoruz. Yapılmamalı da zaten. Fakat gerektiği yerde de bazı tepkileri ortaya koymamız gerekiyor. Siz siyasi, iktisadi, ekonomik ambargo koyabilirsiniz ama spora ambargo koyamazsınız. Ama oradaki yetenekli, üst düzey gençlerin spor konusunda kendisini gösterme konusunda ambargo koyamazsınız. Bunun çok insani olduğunu düşünmüyorum. Ama bir takım Avrupa ülkeleri KKTC`yi müsabakalara koymuyorlar. Bu konuyla ilgili Dış İşleri Bakanlığımıza bir yazı yazdık. KKTC`ye uygulanan tavra üzülüyorum. Yetenekli insanların turnuvada yer alamamasına karşı çıkarım. Biz Avrupa ülkelerinin spor konusunda da dayanışma içerisinde olduğunu görüyoruz. O zaman bizlerinde bu konuda dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor. Dayanışma içerisinde olmak birbirlerine maç vermek ya da almak anlamında değil. Bu durum moral ve motivasyon açısında son derece önemli. Zaten Avrupa Şampiyonasında da Azerbaycan bizim grubumuzda. Dolayısıyla da kardeşlerimize manen destek olmak istedik."Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+