Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi - Kitap Köşesi
23 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ծմակ / Ժամ : Այգ

Kitap Köşesi :

11 Aralık 2011  

Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi

Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi Osmanlı`da Ermeni Aristokrasisi Saro Dadyan

Osmanlı Imparatorluğu`nda aristokrat bir zümre var mıdır?
Bu soru bir yanıyla kolay yanıtlanabilir görülüyorsa da özellikle Fenerli Beyler ve Ermeni Amiralar düşünüldüğünde yanıt biraz bulanıklaşıyor. Elinizdeki kitap bu bulanıklığı bir nebze de olsa kaldırmak için Amiralar tarihine yoğunlaşıyor. Ermeni cemaati içindeki etkinlikleri doğrultusunda imparatorluk idaresinde de önemli görevlere getirilmiş olan Amiralar, kilise, okul ve hastane yaptırarak, sosyal hayatı doğrudan etkiliyorlardı ve gerekli gördüklerinde Ermeni patriklerini görevden alacak kadar güçlüydüler.

Tanzimat Fermanı`nın ilanıyla imparatorluktaki tüm unsurlar gibi Ermeni cemaatinde de değişimler yaşanmış ve Avrupa`da eğitim gören Ermeni gençlerinin sayısının artmasıyla birlikte Genç Ermeniler Amiralarm cemaat içindeki iktidarlarına son vermeye çalışmış ve bunda da başarılı olmuşlardır.
Saro Dadyan tarafından kaleme alınmış olan Osmanlı da Ermeni Aristokrasisi, Amiralar ve Genç Ermeniler`in geçirdikleri süreç üzerinden hem imparatorluğun ve hem de Ermeni cemaatinin dönüşümünü biyografilere ağırlık vererek incelemektedir...
(Tanıtım Bülteninden) 474 Sayfa- 16 Sayfa Fotoğraf Albümü

ISBN : 9789752899384
Yazar : Saro Dadyan
Yayın evi : Alfa YayinlariBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+