1 ayin sonunda Dink cinayeti - Haber Arşivi 2001-2011
12 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Անի / Ժամ : Այգ

Haber Arşivi 2001-2011 :

19 Şubat 2007  

1 ayin sonunda Dink cinayeti -

1 ayin sonunda Dink cinayeti

Hrant Dink in oldurulusunun uzerinden tam 1 ay gecti bugun... Pek az olay Dink suikasti gibi 1 ay mansette kalabilmistir. Bunu biraz da kolluk gucleri icindeki rakip kliklerin birbiri aleyhine sizdirdigi haberlere borcluyuz. Haber kirliliginin cercopunu ayiklayip son 1 ayin kronolojik bir ozetini yapmaya calistim. Urkutucu sonucu bastan soyleyeyim: Devletin bir kanadi suikastin ardindaki orgut ortaya cikmasin diye elinden geleni yapti son 1 ayda... Ogun niye Samsun da yakalandi? Bastan baslayalim: Ogun Samast in yakalandigi gece Basbakan a yakin bir isimle konustum: Bir yanlislik yapildi. Yakalanmamali izlenmeliydi dedi. Gercegi gecen hafta ust duzey bir Emniyet yetkilisine sordum. Dogru dedi ve ayrintisini anlatti: Samast babasinin ihbariyla teshis edilir edilmez bulunup Emniyet tarafindan izlemeye alinmisti. Otobusle Trabzon a gitmekte oldugu saptandi. Trabzon da orgutuyle temas kurmasi beklenecek boylece butun baglantilari ortaya dokulecekti. Durum Samsun teskilatina bildirildi ve Sakin dokunmayin. Biz izliyoruz denildi. Ama Samsun da guvenlik gucleri sasirtici bir operasyonla Ogun u yakalayip Trabzon baglantilarinin ortaya cikmasini engellediler. Bu basit bir rekabetin sonucu mu yoksa usta isi bir perdeleme operasyonu mu? Sonraki gelismelere bakinca 2. ihtimal daha agir basiyor. Samast yem mi? Basta Samast in olaydan sonra yakalanmak ister gibi cevredeki guvenlik kameralarinin neredeyse tumune poz vererek kacmasi basindaki beyaz bereyi bile cikarmamasi silahini atmamasi Yem olarak teslim mi edildi? kuskusu uyandiriyor. O yakalandiktan sonra da bazi devlet yetkilileri arkadaki orgutu gizlemek uzere seferber oldu adeta: Daha sorusturma baslamadan Istanbul Emniyet Muduru Cerrah ve Trabzon Emniyet Muduru Resat Altay Orgut iliskisi yok aciklamasi yaptilar. Ardindan yakalanan Yasin Hayal de Arkamda orgut yok diyerek bu erken aciklamalara destek atti. Oysa Hayal in yakalanmasiyla orgut cozulmeye baslamisti bile... Ihbarlar ciddiye alinmadi Ilk ipucunu Trabzon a teftise giden Mulkiye mufettisleri ortaya cikardi: Cinayetin azmettiricisi olarak yakalanan Erhan Tuncel aslinda polis ajaniydi ve Hrant in oldurulecegini cinayetten 11 ay once Trabzon Emniyeti ne ihbar etmisti. Trabzon da bunu Istanbul Emniyeti ne bildirmisti. Ayni ihbar Ankara da Istihbarat Dairesi Baskanligi na da iletilmisti. Hem de son 6 ayda tam 4 kez... Hem de hedef Hrant in ve azmettirici Yasin Hayal in adlari verilerek... Bu ihbarlara kulak tikanmisti. Bitmedi. Yasin Hayal in enistesi Coskun Igci de kendisinin jandarma muhbiri oldugunu acikladi. O da Hayal in Dink i oldurme planlari yaptigini 2006 Temmuz unda Jandarma istihbaratina bildirmisti. Emniyet gibi Jandarma da bu ihbara itibar etmedi. Biliyorlardi onlemediler Bu bilgiler insani ayni teshise surukluyor: Biliyorlardi onlemediler. Sorusturmanin su andaki kilit ismi KTU ogrencisi Erhan Tuncel... Onun ismine Yasin Hayal in telefon kayitlarindan ulasildi ve azmettirici olarak tutuklandi. Hayal once Cinayeti kendim planladim arkamda orgut yok derken Tuncel in ajan cikmasindan sonra Cinayet emrini Tuncel verdi diye ifade degistirdi. Tuncel susma hakkini kullandi; henuz hic konusmadi. Son 1 ayin ozeti bu... Corap sokulmeye devam edecege benziyor. Ama su ana kadarki sokuklerin bile yamanmasi imkânsiz gorunuyor. can.dundar@e-kolay.net

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+