94 yillik konak aslina dondu - Haber Arşivi 2001-2011
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Շաւաղօտ

Haber Arşivi 2001-2011 :

21 Ocak 2003  

94 yillik konak aslina dondu -

94 yillik konak aslina dondu

12 Eylul 1980 e kadar halkevi olarak hizmet veren darbeden sonra ise adliyeye donusturulen Bakirkoy deki tarihi konak yeniden resim muzik tiyatro ogretilen kultur ve sanat yuvasi oldu. Uzun yillar halkevi olarak hizmet verdikten sonra 12 Eylul 1980 ihtilalinden sonra adliyeye donusturulen tarihi konak eski sahipleri olan Bakirkoylu sanatcilara iade edildikten sonra yeniden sanat merkezi oldu. Gecen yil Bakirkoylu Sanatcilar Dernegi (BASAD) tarafindan Bakirkoy Kultur ve Sanat Konagi adi altinda faaliyete gecirilen tarihi yapida 1017 ogrenciye 38 ogretmenle tiyatro muzik dans resim seramik bale halkoyunlari ve tezhip dalinda egitim veriliyor. Asutay: Yine yan yanayiz BASAD Baskani Ustun Asutay halkevleri gelenegini yeniden baslattiklarini soyledi. Asutay "Tam 57 yil once yedi yasimdayken tiyatroyla burada tanistim. Sahnede Munir Ozkul vardi. Ve 2002 yilinda kurdeleyi keserken yanimda yine Munir agabey vardi. 1962 yilinda tiyatro meslegine yine bu konakta basladim ve hocam Kenan Pars ti. Ve bugun hocamla yine yan yanayiz" dedi. Konak 1908 yilinda Fransiz isgali zamaninda yaptirildi. 1920 ile 1936 yillari arasinda Ermeni okulu olarak kullanildi. 1936 yilinda ise Bakirkoy Halkevi oldu. Istanbul da sanatin adeta merkezi durumuna gelen konak hincahinc doluyordu. Ta ki 1950 yilinda Demokrat Parti nin iktidara gelerek halkevlerini kapatmasina kadar. 1960 ihtilali sonrasi konak yine halkevi olarak hizmet verdi. Sanatci yuvasi 22 yil kesintisiz hizmet veren konak bircok sanatci yetistirdi. 1982 yilinda 12 Eylul un etkisiyle halkevleri kapatildi. Konak 1990 yilinda ise Bakirkoy Agir Ceza Mahkemeleri ne donusturuldu. Bilgi icin: 0 212 570 45 95.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+