​Ankara’daki Rus Büyükelçiliği’nde Karlov Anısına Kilise İnşa Edilecek - Gündem
20 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

31 Aralık 2018  

​Ankara’daki Rus Büyükelçiliği’nde Karlov Anısına Kilise İnşa Edilecek

​Ankara’daki Rus Büyükelçiliği’nde Karlov Anısına Kilise İnşa Edilecek ​Ankara’daki Rus Büyükelçiliği’nde Karlov Anısına Kilise İnşa Edilecek
Ankara’da suikasta kurban giden Rus Büyükelçi Andrev Karlov anısına Ankara’daki Rus Büyükelçiliği topraklarında bir kilise inşa edilecek. Açıklama, İstanbul’daki Rus Konstantin ve Helen Kilisesi Baş Rahip Vekili George Sergeev’den geldi.

Türkiye’deki Rusya Büyükelçiliği topraklarında Karlov anısına bir Ortodoks kilisesi tasarlanıyor. Kilisenin inşası için projenin, koordinasyon ve onaylanma aşamasında olduğu belirtildi.

Projenin uygulanması büyük önem taşıyor; çünkü Türkiye’nin Asya bölgesinde inşa edilen ilk Moskova Patrikliği kilisesi olacak. Ayrıca çoğu Ankara’da yaşayan Rus Ortodoksların ibadet fırsatı olacak.

Kilisenin 150 kişilik tasarlandığı; mimari formları ve dekorasyonunun projenin onaylanmasından sonra açıklanacağı bildirildi. Sergeev, Ankara’da Rus kilisesi inşa etme girişiminin Ankara Büyükelçi Alexei Yerkhov’a ait olduğunu belirtti.

Yeni kilisenin, Rus Ortodoks Kilisesi ile İstanbul Fener Rum Patrikhanesi arasındaki ilişkilerde kopma ile bağlantılı olarak özel bir önem taşıyacağı belirtiliyor. Ayrıca, Ortodokslar için böyle bir kilisenin gerekli olduğu ifade edildi.

İstanbul’daki Rus Başkonsolosluğu’nun yazlık evinde 1832 yılında inşa edilen Konstantin ve Elena Kilisesi, Türkiye’deki tek Rus kilisesidir.

Bu haber ha.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+