​Ermenistan sınırını ihlal eden Umut Ali Özmenin babası çocuğunu eve götürmek için Yerevan’da bulunu - Gündem
20 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

26 Eylül 2018  

​Ermenistan sınırını ihlal eden Umut Ali Özmenin babası çocuğunu eve götürmek için Yerevan’da bulunu

​Ermenistan sınırını ihlal eden Umut Ali Özmenin babası çocuğunu eve götürmek için Yerevan’da bulunu ​Ermenistan sınırını ihlal eden Umut Ali Özmenin babası çocuğunu eve götürmek için Yerevan’da bulunuyor
24 Temmuz tarihinde Ermenistan-Türkiye sınırını ihlal eden ve Ermenistan’da tutuklanan 16 yaşındaki Umut Ali Özmen’in babası Mustafa Özmen oğlunu eve götürmek için Yerevan’a geldi. Mustafa Özmen daha önce yakın günlerde oğlunun serbest bırakılacağını bildirmişti.

Umut Ali Özmen’le ilgili bu olay son yıllarda Ermenistan-Türkiye sınırını ihlal etme konusunda Türkiye basınında en çok ilgi çeken haberlerden biri oldu. Türkiye’deki bütün önde gelen haber ajansları bu konuya değindiler. Hatta bazıları Umut Ali’nin serbest bırakılması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı aradığını iddia ettiler. Ermenistan tarafı bu haberleri yalanladı.

Ermenihaber.am olayın gelişmesini yakından takip edip Umut Ali’nin Yerevan’da bulunan babasıyla mülakat gerçekleştirdi.

- Mustafa Bey bildiğimiz kadarıyla bu Ermenistan’a sizin ikinci gelişiniz. Oğlunuz Türkiye-Ermenistan sınırını ihlal edip Ermenistan’a geçmesinden dolayı burada bulunuyorsunuz. Bununla ilgili ne söyleyebilirsiniz? Oğlunuz neden böyle bir şey yaptı sizce, amacı neydi?

- Umut daha küçükken onu yaylaya götürüyorduk. Yayla Ermenistan sınırına çok yakındı. Orada bir tepe var ve tepenin öteki tarafında Türkiye-Ermenistan sınırı bulunuyor. Umut çocukluğundan beri tepenin öteki tarafında bulunanlar hakkında farklı hikayeler duymuş. O zamandan beri içinde hep bir merak vardı diğer tarafta ne var diye. Bu sene uzun aradan sonra Umut yine yaylaya geldi. Annesine çay otu toplamaya gideceğini söyleyerek tepeye doğru yürümüş. Tepenin üzerinde hayvanlar otluyordu ve Umut onları geri çevirmeye gitmiş. Geri çevirdikten sonra meraktan dolayı tepenin öbür tarafına geçip Ermenistan’a gelmeye karar vermiş. Kendisi saf, meraklı bir çocuktur. Sınıra doğru yürüdüğünü ve Ermenistan’a geçeceğini anlamış ama bunun bir suç olduğunun farkına varmamış.

- Burada bulunduğu süreçte oğlunuz ona yönelik sergilenen davranıştan memnun muydu?

- İlk defa onu ziyarete geldiğimde çok memnundu. Ona çok iyi davrandıklarını söyledi. Ben de ilgi ve sıcaklığı hissettim. Daha sonra telefonla konuşurken küçük bir olayın yaşandığını anlattı. Dil bilmesinden dolayı nöbetçiyle bir tatsızlık yaşandı ama buna büyük önem vermiyorum. Bu olay buradaki olumlu ortamı karartamaz. Oğlum milli kimliğinden dolayı şiddete maruz kalmamış. Aksine, onun milli kimliğinden dolayı buradaki görevliler çok daha dikkatli davranıp ilgi gösterdiler ona karşı.

- Basında bir ara haberler çıktı Türkiye Cumhurbaşkanı oğlunuzun serbest bırakılması için Ermenistan Başbakanı’nı aradı diye. Bununla ilgili ne söyleyebilirsiniz?

- Açıkçası ben bunu haber sitelerinden öğrendim. Kendim bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum. Eğer Cumhurbaşkanımız gerçekten aramışsa çok teşekkür ederim, eğer aramamışsz yine teşekkür ederim. Sizin Başbakanınız’ı da teşekkür ediyorum.

- Dediğimiz gibi ikinci defa Ermenistan’a geliyorsunuz. Bu sefer ne amaçla geldiniz? Oğlunuzu ziyaret mi edeceksiniz, yoksa başka gelişmeler mi var?

- Beni aradılar ve söylediler ki oğlumu serbest bırakacaklar. Ermenistan’a gelip oğlumu eve götürmemi istediler. Bugün müffettişle görüştüm. Bana dedi ki oğlumun art niyeti olmadığını, herhangi bir sebepten dolayı Türkiye’den kaçmadığını ve herhangi bir terror örgütüne üye olmadığını tespit edilmiş. Fakat sınır ihlali sonuçta bir suçtur ve yasalara uygun gereken prosedürlerden geçmesi ve olayın ayrıntılarını öğrenilmesi gerekiyordu. Bütün bunları göz önünde bulundurarak dosyayı kapatmaya ve oğlumu serbest bırakmaya karar verdmişler. Eşim ve ben artık dayanamıyorduk.

Başka çocukların her gün okula gitmesini gören anne oğlunun da evde olmasını ve okula gitmesini istiyordu ve her gün ağlıyordu. Bu insane davranıştan dolayı tekrar Ermenistan hükümetine ve halkına teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Halk olarak kültürlerimiz çok yakın. Sokakta birini görürken akrabalarıma benzetiyorum. Çok benziyoruz birbirimizi. Kendimi burada yabancı hissetmiyorum. Umut yetişkin olursa daha sonra farklı bir ortamda tekrar onunla birlikte buraya gelmeyi isterim. Yerevan çok güzel bir şehir ve insanları da çok misafirperverdir.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+