​Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Yerevan’da Aram Manukyan’ın heykelinin açılışını yaptı - Gündem
23 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ծմակ / Ժամ : Այգ

Gündem :

20 Temmuz 2018  

​Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Yerevan’da Aram Manukyan’ın heykelinin açılışını yaptı

​Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Yerevan’da Aram Manukyan’ın heykelinin açılışını yaptı ​Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Yerevan’da Aram Manukyan’ın heykelinin açılışını yaptı
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 17 Temmuz’da başkent Yerevan’da Ermenistan Birinci Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ermeni kurtuluş savaşı önemli isimlerden olan Aram Manukyan’ın heykelinin açılışına katıldı.

Paşinyan törende yaptığı konuşmada “Aram Manukyan kimdir? Manukyan’ın tarihimizin en büyük havarilerinden olduğunu söylesem, yanılmş olmayacağım. Çünkü onun hayatı sadece doğmak, yaşamak ve ölmekten ibaret değil. Manukyan büyük bir misyon yerine getirmek için doğdu ve o misyonu sonunda yerine getirdi. Aram Manukyan hiçbir zaman ve asla kendisi için, ailesi ve akrabaları için yaşamadı, o halkı için yaşadı, halkı için savaştı, halkı için yendi ve evsiz, göçmen ve kırılmış halkından bulaştığı hastalığından öldü. Böylece misyonunu tam anlamıyla tamamlanmış oldu” ifadelerini kullandı.

Aram Manukyan kimdir?

Aram Manukyan 1879 yılında bugünkü Ermenistan’ın Syunk idare bölgesinin Davit Bek köyünde dünyaya geldi. Ermeni Devrimci Partisi’ne (Dashnaktsutyun) üye olan Manukyan 1915 yılında Van özsavunmasını organize edip yönetti. Özsavunumanın zaferinden sonra Van ilini yönetti.

1916-1917 tarihleri arasında Manukyan Tiflis’teki Ermeni milli bürosu ve Taşnak Partisi’nin bürosunda çalıştı. Batı Ermenilerinin kongresinin organize edilmesinde büyük rol oynadı. 1917 yılında Ermeni milli konseyinin temsilcisi olarak Yerevan’a geldi.

1918 Mayıs ayında yaşanan Sardarapat ve Baş Aparan muharebeleri srasında lojistik işlerini yürüttü.

28 Mayıs gününde Ermenistan birinci Cumhuriyeti kurulmasından sonra Başbakan Hovhannes Kajaznuni’nin başkanlığıyla Tiflis’te kurulmuş olan Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti, 23 Temmuz 1918 yılında Yerevan’a gelene kadar ülkeyi yönetti.

15 Kasım -13 Aralık 1918’ta Refah ve Çalışma Bakanı Vekiliydi. Manukyan Cumhuriyeti’in kurulmasından ölümüne kadar İçişleri Bakanlığı yürüttü. Manukyan 29 Ocak 1919 yılında tifodan vefat etti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+