​Dışişleri Bakanlığından açıklama: Protokollerin iptalini Ankara’ya resmen bildirdik - Gündem
20 Şubat 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

15 Mart 2018  

​Dışişleri Bakanlığından açıklama: Protokollerin iptalini Ankara’ya resmen bildirdik

​Dışişleri Bakanlığından açıklama: Protokollerin iptalini Ankara’ya resmen bildirdik ​Dışişleri Bakanlığından açıklama: Protokollerin iptalini Ankara’ya resmen bildirdik
Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şavarş Koçaryan, Ermenistan’ın Türkiye ile imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesi protokollerini iptal ettiğini Ankara'ya resmen bildirdiğini açıkladı.

Türk tarafının uluslararası hukukun gerekliliklerine uygun olarak bilgilendirildiğini ifade eden Koçaryan “Cumhurbaşkanımızın talimatına uyarak Türkiye’ye protokollerin iptali hakkında resmen bildirdik. Aynı zamanda Ermenistan’ın, ön koşulsuz olarak müzakerelere ve ilişkilerin normalleşmesine hazır oluğunu sürekli olarak açıkladığını da hatırlatmak isterim” dedi.


1 Mart’ta Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Ermenistan Cumhurbaşkanlık’ta düzenlenen Milli Güvenlik Toplantısında Ermenistan-Türkiye Protokollerini iptal ettidiğini açıklamış.

Türkiye ile Ermenistan'ın ilişkilerinin normalleştirilmesini öngören protokoller, 10 Ekim 2009'da Zürih'te imzalanmıştı. Daha sonra iki ülke parlamentoları tarafından onaylanması gereken protokoller, Türkiye tarafından öne sürülen önkoşullar nedeniyle onaylanmadı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Eylül 2017'de New York’taki Birleşmiş Milletler toplantılarında Ermenistan’ın 2018 ilkbaharında protokolleri iptal edeceğini açıklamıştı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ise, “Bu belgeler sonsuza kadar rehin kalamaz, bu nedenle Cumhurbaşkanı Sarkisyan BM’de Ermenistan’ın protokolleri iptal edeceğini açıkladı, 2018 baharını bunlar olmadan karşılayacağız” demiş.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay

Anket Tüm Anketler

+