Karabağ Kurtuluş Hareketi: Yerevan’daki ilk gösteriden 30 yıl geçti - Gündem
21 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

20 Şubat 2018  

Karabağ Kurtuluş Hareketi: Yerevan’daki ilk gösteriden 30 yıl geçti

Karabağ Kurtuluş Hareketi: Yerevan’daki ilk gösteriden 30 yıl geçti Karabağ Kurtuluş Hareketi: Yerevan’daki ilk gösteriden 30 yıl geçti
20 Şubat 1988’de milli kurtuluş hareketi Artsakh’tan (Karabağ) Yerevan’a ulaştı. Yerevan Tiyatro Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla ilk gösteri gerçekleştirildi. Artsakh Kurtuluş Hareketini destekleyen gösterilerinin yapılma yerine dönüştürülen meydan daha sonra Özgürlük Meydanı adlandırıldı.

Özgürlük Meydanı Ermenistan’ın bağımsızlığını kazanmaktan bu yana hiç bir zaman o kadar kalabalık olmadı. Gösterilerde “Artsakh Ermenistan'ın ayrılmaz parçasıdır”, “Yaşasın yarınki Ermenistan gibi” sloganlar daha sonra Artsakh hareketi tarihini tarif eden deyimler haline geldi.

Artsakh Kurtuluş Hareketini başlatılan ilk protesto gösterisi ise 1988 yılının 12 Şubat’ta Artsakh(Karabağ) Hadrut kentinde meydana geldi. Söz konusu gösterisinin katılımcıları Karabağ’ı Ermenistan’la birleşmeye telep ediyordu. Gösteriyi Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti Yüksek Konseyi Başkanı Artur Mkrtçyan, İgor Muradyan, Grigori Hayrapetyan, Emil Abrahamyan ve başkalar organize ettiler.

20 Iubat 1988’de Dağlık Karabağ Ulusal Konseyi mensubu Ermeni vekiller, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bünyesindeki Dağlık Karabağ Otonom Yönetimi’nin, Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlanmasını talep etti.
Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti nüfusunun %80 olan Ermenilerin barışçıl taleplerine Azerbaycan saldırılarla cevap verdi.

Sumgayıt Pogromu

27 Şubat 1988'de Azerilerden oluşan gruplar hem sokaklarda hem de apartmanlarında Ermenilere saldırdı. Yağmaların yayılması ve polis memurların ilgisiz kalmasından dolayı durumu daha da kötüleştirmiştir. SSCB Genel Savcılığı'nın açıklamasına göre, 27 Ermeni ölmüştür. Ancak görgü tanıkları çok büyük sayı aktarmaktadırlar.

Kirovabad Pogromu

Diğer bir Ermeni iddiasına göre kasım 1988'de Kirovabad (bugünkü Gence) kentinde Azeriler tarafından işlenen ve Ermeni sakinlerini hedef alan pogrom yaşanmıştır.

Bakü Katliamı

13-20 Ocak 1990 tarihleri arasında Bakü'de Azeriler tarafından Ermeni sakinlerine yönelik pogrom gerçekleştirilmiştir. Bu olay sonucunda en az 66 Ermeni öldürülmüştür

Maragha Katliamı

10 Nisan 1992 tarihinde Terter rayonu'nun Maragha köyü Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından saldırılmış ve Ermeni siviller öldürülmüştür. Zararlarını gözeten ve görgü tanıklarıyla röportaj yapan Caroline Cox'a göre, Azerbaycanlı askerler yaklaşık 45 köylünün başını kesmiş ve köyü yakıp yağmalamışlardır. Ve yaklaşık 100 Maragha'lı kadın ve çocuğu kaçırmışlardır.

1991-1994 yıllarında Ermeni ve Azerbaycan güçleri arasında yaşanan geniş çaplı savaşının sonucunda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti kuruldu. DK Cumhuriyeti 1994 yılının Mayıs 11’inde Bişkek protokolü imzalanarak ateşkes rejimi kuruldu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+