İstanbul’daki Süryani Kilisesi için çalışmalar yeniden başladı - Gündem
25 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Ցրօն / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

25 Ocak 2018  

İstanbul’daki Süryani Kilisesi için çalışmalar yeniden başladı

İstanbul’daki Süryani Kilisesi için çalışmalar yeniden başladı İstanbul’daki Süryani Kilisesi için çalışmalar yeniden başladı
Yeşilköy’de inşa edilmesi öngörülen Süryani Kilisesi için süreç yeniden başlıyor. Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, şimdiye kadar arazi üzerinde mezarlıkla ilgili çalışmaların, tedbir kararı nedeniyle yarım kaldığını belirterek, kararın kaldırılmasının ardından çalışmalara kaldığı yerden devam edileceğini açıkladı.

Süryani nüfusunun en yoğun olduğu yerlerden birisi artık İstanbul. Süryani toplumu uzun yıllardır başka cemaatlerin kiliselerinde misafir olarak ibadet edebiliyordu. Uzun yıllar devam eden taleplerin ardından Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde İstanbul Yeşilköy’de bir kilise inşa edileceğini açıkladı. Ancak hukuki sorunlar nedeniyle kilisenin inşaatına başlanamadı.

Nüfus: 18 bin

İstanbul’da tahminlere göre yaklaşık 18 bin Süryani yaşıyor. Süryani nüfusunun en yoğun olduğu semt Yeşilköy. Bu nedenle kilisenin Yeşilköy’de inşa edilmesine karar verildi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yeşilköy’de bir araziyi Süryanilere tahsis etti. Ancak tahsis edilen arazi, eski Katolik Mezarlığı. 1950’li yıllara kadar kullanılan mezarlığa bir daha gömü işlemi yapılmamış. Arazinin tahsis edilmesinden sonra Süryani Vakfı, kilise inşaatının başlaması için gerekli başvurularını yaptı. İstanbul Koruma Kurulu, söz konusu inşaat için gerekli izinleri verdi. İnşaat için çalışmalar başladı.

Ancak Yeşilköy Katolik Vakfı, arazinin tahsis edilmesi işlemine karşı dava açtı. Açılan davada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin araziyi kilise için tahsis edemeyeceği belirtilerek işlemin iptal edilmesi ve araziyle ilgili tedbir kararı alınmasını istedi. Mahkeme, dava süreci devam ederken araziye tedbir kararı koydu. İnşaat çalışmaları durdu.

Diplomasi trafiği

Kilise inşaatının yeniden başlaması için Süryani toplumu yoğun bir diplomasi trafiğine başladı. Konu Vatikan’a Papa Francis’e kadar taşındı. Görüşme trafiği şimdilik sonuç verdi. Katolik Vakfı, arazi üzerindeki tedbir kararını kaldırttı. Arazinin tahsisiyle ilgili dava süreci ise devam ediyor.

Kilise inşaatını üstlenen yapan Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfının Başkanı Sait Susin, şimdiye kadar arazi üzerinde mezarlıkla ilgili çalışmaların yapıldığını tedbir kararından dolayı bu çalışmaların yarım kaldığını söyledi. Susin, kararın kaldırılmasının ardından çalışmalara kaldığı yerden devam edileceğini söyledi.

Kilise inşaatı tamamlanabilirse, Cumhuriyet döneminde sıfırdan inşa edilmiş ilk kilise olacak.Bu haber Ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+