​ABD`li Senatör John McCain, Türkiye Büyükelçisi`nin ABD`den atılmasını talep etti - Gündem
25 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

19 Mayıs 2017  

​ABD`li Senatör John McCain, Türkiye Büyükelçisi`nin ABD`den atılmasını talep etti

​ABD`li Senatör John McCain, Türkiye Büyükelçisi`nin ABD`den atılmasını talep etti ​ABD`li Senatör John McCain, Türkiye Büyükelçisi`nin ABD`den atılmasını talep etti
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında Washington Büyükelçiliği Konutu önünde Erdoğan'ın korumalarının katılımıyla yaşanan kavga ülkede tepkiler yarattı.

Erdoğan'ın ABD ziyaretini ve Devlet Başkanı Donald Trup ile öngörülen yüz yüze görüşmesini protesto eden bir grup eylemcilere yönelik düzenlenen vahşi saldırı vesilesiyle Türk Büyükelçi Serdar Kılıç, ABD Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

ABD'li siyasetçiler, olaya tepki verdi. Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Türkiye Büyükelçinin ABD'den atılması gerektiğine vurgu yaptı. MSNBC'ye konuşan McCain, "Böyle bir şey diplomatik olarak karşılıksız bırakılamaz. Burası Türkiye değil. Burası bir üçüncü dünya ülkesi değil" ifadelerini kullandı. Oayın Erdoğan'ın korumalarını aştığına dikkat çeken Senatör, "Birisi onlara dışarı çıkın ve bu barışçıl göstericileri dövün dedi", yorumunu yaptı.

Cumhuriyetçi senatörler Tom Cotton, Ted Cruz, Mike Lee ve Marco Rubio da olayla ilgili bir açıklama yayımlayarak yaşananları kınadı ve Türk hükümetinin derhal özür dilemesini istedi. Demokrat Parti'den Temsilciler Meclisi üyesi Steny Hoye ise, olayın sonuçları olması gerektiğine vurgu yaptı.

Barışçıl göstericilere karşı düzenlenen saldırı ile ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "olayın çok rahatsız edici olduğu ve çok büyük bir soruşturmanın yürütüldüğü" kaydedildi. Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, "kaygılarını mümkün olan en güçlü haliyle Türk hükümetine ilettiklerini" bildirdi.

Diğer yandan, Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham düzenlediği basın toplantısında, saldırganların çoğunun kimlikleri hakkında ilgili bilgileri olduğunu ve olayı Gizli Servis ve Dışişleri Bakanı'yla birlikte soruşturduklarını açıkladı. Newsham, olay neticesinde biri polis 11 kişinin yaralandığını bildirdi.

Washington'da Türkiye Büyükelçiliği ise göstericilerin, Erdoğan'ı selamlamak için bir araya gelenleri kışkırttığını iddia eden bir açıklama yaptı.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+