ABD Kongre Üyesi: Ermeni Soykırımı Nihai Olarak Tanınmalı - Gündem
24 Mayıs 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարերի / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

28 Mart 2017  

ABD Kongre Üyesi: Ermeni Soykırımı Nihai Olarak Tanınmalı

ABD Kongre Üyesi: Ermeni Soykırımı Nihai Olarak Tanınmalı ABD Kongre Üyesi: Ermeni Soykırımı Nihai Olarak Tanınmalı
Amerika'nın Sesi"ne konuşan ABD Kongre üyesi David Trott, Ermeni Soykırımı gerçeğinin nihai olarak tanınması gerektiğini dile getirdi.


Kongrenin alt kanadı olan Temsilciler Meclis'ine Ermeni Soykırımı'nın tanınması ile kınanması ve gelecekteki olası soykırımların önlenmesi ile ilgili yeni bir yasa tasarısı sunan Trott, "Kanaatimce, yaşananların kabul edilmesi ve bu polemiğe nihayet son verilmesi ABD için çok önemlidir. Bu, Ermeniler için de önemlidir." ifadelerini kullandı.


Benzeri yasa tasarıların, daha önce de Kongre'ye sunulduğunu dile getiren Kongre üyesi, "Ama bu tasarılar, hiçbir zaman imzalanması için Devlet Başkanı'nın masasına kadar gelmedi. Devlet Başkanı Obama, senator olduğu dönemde Ermeni SOykırımını tanımış, fakat Devlet Başkanı olduktan sonra belirsiz nedenlerle tutumunu değiştirmişti".


Ermeni Soykırımı'nın tanınma konusuna değinen Ermeni -Amerikan Dostluk Grubu Başkanı Frank Pallone, bugün Ermeni Soykırımı'nın, tüm dünyadan her zamankinden daha çok tanındığına dikkat çekti. "Kongrede Ermeni Soykırımı'nın tanınmasını sağlamakta kararlıyız. Bunun ne zaman olacağını bilmiyorum, fakat kaçınılmaz olduğundan eminim. Ben de kendi tarafımdan bu süreci canlandırmaya devam edeceğim", yorumunu yaptı.


Kongre üyesi, Ermenistan Dostluk Grubu üyeleri ile ondan fazla Kongre üyelerinin, Devlet Başkanı Ronald Reagan'ın örneğiyle 24 Nisan'da Ermeni Soykırımı'nı tanıyan özel bir konuşma yapma çağrısıyla Donald Trupm'a mektup gönderdiklerini de hatırlattı. Gelecekteki soykırımların önlenmesi için geçmişteki soykırımların tanınmasının şart olduğuna dikkat çeken Kongre üyesi, "Soykırımın bu laneti hala üzerimizdedi, fakat ne kadar çok biz Ermeni Soykırımı ile tüm diğer soykırımlardan bahsedersek, bunların tekrar olunma ihtimali o kadar küçük olacak", diye ekledi.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+