Batı dünyası mimariyi, Ani`den öğrendi - Gündem
20 Şubat 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

13 Aralık 2012  

Batı dünyası mimariyi, Ani`den öğrendi

Batı dünyası mimariyi, Ani`den öğrendi Batı dünyası mimariyi, Ani`den öğrendi

Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, bütün dünya mimarlarının, mimariyi Ani`den öğrendiğini belirterek, ilk kiliselerin, ilk harabelerin, ilk binaların Ani`de yapıldığını, buradan Avrupa`ya yayıldığını bildirdi.

Serhat Kalkınma Ajansı`ndan (SERKA) yapılan yazılı açıklamada, ajans tarafından Sarıkamış, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır`da düzenlenen gezi, yürüyüş ve tırmanış rotalarıyla bölgenin kültürel, turistik ve doğal değerlerini tanıtmak amacıyla gazeteci, yazar ve seyahat acentesi temsilcilerinden oluşan 50 kişilik grubun kente davet edildiği belirtildi.

Grubun, 4 gün süren program kapsamında Sarıkamış`taki Katerina Köşkü, Bayraktepe Kayak Merkezi ile Çıldır Gölü, Şeytan Kalesi, Kars kent merkezi ve Ani Antik Kenti ile Doğubayazıt ilçesindeki Ahmedi Hani Türbesi ve İshak Paşa Sarayı`nın gezildiği ifade edildi.

Ani Antik Kenti`ni gezen Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, Batılı mimarların mimarlık sanatını Ani`den öğrendiklerini belirterek, Ani`nin batı dünyasına ve Rönesans`a kaynaklık ettiğini vurguladı.

SERKA sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulduğunu ifade eden Clow, şunları kaydetti:
“Bu geziyle Türkiye `nin en güzel ören yerlerini, tarihi yerlerini, geleneksel halk kültürünü gördük. İlk kez 1992 yılında gördüğüm Ani`ye çok geldim. Bugüne kadar çok değişti. Selçuklu duvarları restore edildi. Şimdi kiliseleri restore etmeye başladılar. Tigran Honents Kilisesi`ni iki yıl önce yine gezdim. Restore ediliyordu. Freskler restore edilmiş, taşlar restore edilmiş ve çok güzel bir durumda şimdi. Mimarlık çok önemlidir. Çünkü yalnız Ani`de bulunmaz. Buradan giden mimarlık yavaş yavaş bütün Avrupa`ya geçti ve Avrupa`da Rönesans`ta çok önemli bir yere sahiptir. Yani bütün dünyanın mimarları mimariyi Ani`den öğrenmişti. İlk kiliseler, ilk harabeler, ilk binalar bu çeşit yapılar ilk burada yapılmış ve yavaş yavaş Avrupa`ya yayılmış. İngiltere `den Norveç`e, İsveç`e kadar yayılmıştı. Mimarinin kaynağı Ani Antik Kenti`dir.”

“BATI DÜNYASI MİMARİYİ BURADAN ÖĞRENDİ"

Batıdaki mimarinin kaynağının da Ani olduğuna dikkati çeken Clow, “Batı dünyası mimariyi buradan öğrendi. Bu süreç 200, 300 yıl sürdü ve yavaş yavaş Avrupa`ya yayıldı” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı temsilcisi Ece Yiğit de Bakanlık olarak kültür yolları konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, kültür yollarının son dönemde alternatif turizm yöntemlerinden biri olarak dikkat çektiğini vurguladı.

Bakanlık olarak özellikle 3 yıldır “sürdürülebilir turizm” başlığı adı altında kültür yolları çalışmaları yaptıklarını anımsatan Clow, şunları ifade etti:
“Bilgilendirme amaçlı çeşitli çalıştaylar yaptık. Kendimizde tabii çok şey öğrendik bu sayede. Şimdi de kültür yolları olarak yapılan çalışmalara elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Serhat Kalkınma Ajansı`nın bu yöndeki çalışmaları bizim açımızdan çok önemlidir. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda da Serhat Kalkınma Ajansı`nı örnek olarak göstermek istiyoruz.”

(AA)Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay

Anket Tüm Anketler

+