Medeniyetler şehri `Ani` gün yüzüne çıkıyor - Gündem
20 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

29 Ekim 2012  

Medeniyetler şehri `Ani` gün yüzüne çıkıyor

Medeniyetler şehri `Ani` gün yüzüne çıkıyor Medeniyetler şehri `Ani` gün yüzüne çıkıyor

Türkiye-Ermenistan sınırındaki yedi kat yerin altındaki medeniyetler şehri ``Ani`` ilk defa uygulanacak imar planıve çevre düzenlemesi çalışmalarıyla turizme kazandırılacak.

Kars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, yedi kat yerin altında bulunan Ani harabelerinde yapılacak çalışmalarla, ören yerinin gün yüzüne çıkarılarak, geçmişe belge, geleceğe de ışık olacağına inandıklarını söyledi.

Doğanay, ören yeri için 2 uygulama, 3 proje çalışması bulunduğuna dikkati çekerek, bu çalışmaların 2013 yılı içerisinde bitirilmesini beklediklerini söyledi. Ani`de uygulanacak bu çalışmaların Türkiye`deki ilk kez yapılan önemli bir çalışma olduğuna dikkati çeken Doğanay, şöyle konuştu:

``Bu çalışma Ani alan yönetimi ve Ani çevre düzenlemesi hali hazır haritası. Türkiye`de hali hazır haritası ve çevre düzenlemesi yapılan ilk ören yeri Kars`taki Ani ören yeridir. Ani`de bundan sonra yapılacak çalışmalar imar planı, çevre düzenlemesi ve hali hazır harita doğrultusunda yapılacaktır. Yani planlı ve programlı şekilde yapılacaktır.``

Ani`nin bir ticaret kenti olduğu için bir hat üzerinde 4 dinin motifi olduğunu belirten Doğanay,``Ani tam bir evrensel dinler şehridir. Her milletten, her kültürden, her ırktan yaşayan insanlar olduğu için Ani`ye biz dünya şehri diyoruz. Bu dünya şehrini bir an önce ayağa kaldırıp, dünyaya mal etmek lazım`` dedi.

http://www.malatyagercek.com/kultur-sanat/medeniyetler-sehri-ani-gun-yuzune-cikiyor-h41634.htmlBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+