Ermeni Gençler Ararad Dağı’na Ermenistan bayrağı dalgalandırdılar - Gündem
18 Kasım 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Տրե / Օր : Մասիս / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

26 Temmuz 2012  

Ermeni Gençler Ararad Dağı’na Ermenistan bayrağı dalgalandırdılar

Ermeni Gençler Ararad Dağı’na Ermenistan bayrağı dalgalandırdılar Ermeni Gençler Ararad Dağı’na Ermenistan bayrağı dalgalandırdılar

Fransa’da yaşayan bir grup Ermeni gençler Ararad (Türkler Ağrı dağı ismi ile anıyor) dağına tırmanarak Ermeni bayrağı açtı.

26 yaşındaki iki Ermeni kız Vanig Tarpinyan ve Karina Krikoryan, yanlarında erkek arkadaşları ve birde amcalarıyla kendi öz toprakları olan Batı Ermenistan’ın üzerinde bulunan Ararad’a tırmandılar.

Grup İstanbul’dan Van’a uçakla gitmiş. Van’da anlaştıkları bir kılavuz ile Ağrı’ya çıkan grup, hedeflerine 5 gün öngördükleri halde 3 günde ulaşmış. Ağrı dağının tepesine vardıklarında Ermenistan ve Fransız bayrakları ile Ararad’ın zirvesinde “bu dağ bizim” diyerek poz vermişler.

Bilirtelim ki Ararad Dağı Ermenistan’ın tarihi bir parçası ve İncil’de adı geçen bir dağdır.

Nuh’un gemisi ayın on yedinci gününde Ararad Dağı’na oturur. Tarihi Ermenistan’da, günümüz Türkiye’sinin sınırları içinde bulunan Ararad Dağı’nın yüksekliği 5137 metredir.

Ararad (Ağrı dağı) jeolojik konumu ve Büyük Tufan’dan sonra Nuh’un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır.

Ermeniler bu dağı Masis olarak adlandırmaktadır, Türkler ise ağrıların dağı, İranlılar da Nuh’un dağı.

Ararad (Ağrı dağı) iki zirveden oluşur bunlar 5137 metrelik Büyük Masis ile 3898 metrelik Küçük Masis Zirvesidir. 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir.

Bu dağ hâla insanları özellikle de Ermenileri büyülemekte.

Ararad’ın paradoksu budur, kendisini görmezsek dahi sadece onu görmekteyiz. Sürekli bulutlarla kaplanmış olduğundan dolayı zirvesini görmek mümkün olmazsa da, bu sönmüş yanardağ tüm güzelliğiyle kendisini sunmaktadır.

Ararad Ermenilerin milli semboludur

http://www.faktor301.com/2012/07/ermeni-gencler-ararad-dagina-ermenistan-bayragi-dalgalandirdilar/Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+