Ermeni İnancına Hakaret - Gündem
22 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

25 Temmuz 2012  

Ermeni İnancına Hakaret

Ermeni İnancına Hakaret Ermeni İnancına Hakaret

28 Temmuz`da yapılması planlanan Mereto Kilise Ziyareti ve Bal Festivali Sason Belediyesi`nin keyfi kararı ile yasaklandı.
28 Temmuz`da yapılması planlanan, Ermenistan, ABD, İtalya, Fransa, Suriye, Lübnan ve diasporadan gelecek on beş bine yakın Ermeni vatandaşın katılımıyla gerçekleşecek olan 2973 metre yükseklikteki Mereto Dağı`ndaki türbe ve kilise ziyareti, Sason Belediye Başkanı Muzaffer Arslan ve Kaymakam Bahadır Yörük`ün iki kişik devlet kararıyla bu tarihte yapılmamak üzere yasaklandı. Gerekçeleri ise oldukça saçma; ziyaretin Müslümanların kutsal ayı Ramazan`a denk gelmesi. Bu nedenle etkinliğin Müslümanların kutsal olmayan ayı Eylül`de yapılmasını kararlaştırdılar.

Ermenilerin bu etkinliği müslümanların kutsal bayramından farklı değil, mum yakıp, ibadet edip, kurbanlar adayıp çevredeki yoksullara yardımda bulunmak için yapılan bir etkinlik. Böylesine güzel bir etkinliğin Müslümanların en olgun olması gereken ay olan Ramazan ayına denk gelmesi ise ayrı bir güzellikti. Ancak iki kişilik devlet kontenjanından çoğalan Belediye ve Kaymakamlık çift kişilk iradeleri ile Müslüman halkını öcü gibi gösteren bu karara imza attılar.

Unutulmamalıdır ki İslam bir hoşgörü dinidir. Bu yönüyle Müslümanların diğer dinlere mensup insanlara ve inançlarına en çok saygıyı ve hoşgörüyü gösterecek kişiler olması gerekiyor, hele bu ay yılın en anlamlı ayı olan Ramazan Ayı ise. Ancak Sason Belediye Başkanı Muzaffer Arslan Müslümanlığın tam olarak ne demek olduğunu anlamamış galiba. Akabinde Kaymakam da öyle. Eğer bir nebze dahi anlamşı olsalardı devletin baskıcı organları gibi despot ve provokatif karar makinesi görevini üstlenmezlerdi.

Komik bir kararla Eylül Ayı`na ertelenen etkinlik Belediye Başkanı`nın tartışlır anlayışına rağmen eminiz ki anlamını yitirmeden kardeşliğin, dayanışmanın, paylaşmanın, hoşgörünün bir timsali olarak yapılır.

Aykırı DoğrularBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+