Türkiye Ermenilerin milyonluk rant savaşı - Gündem
22 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

18 Temmuz 2012  

Türkiye Ermenilerin milyonluk rant savaşı

Türkiye Ermenilerin milyonluk rant savaşı Türkiye Ermenilerin milyonluk rant savaşı

Beyoğlu’nda, Nevizade ve Balık Pazarı’nda 26 bina ile Tokatlıyan İş Hanı gibi taşınmazları olan Üç Horan Vakfı’nın milyon TL’lik kira geliri cemaati birbirine düşürdü

Beyoğlu Üç Horan Ermeni Vakfı’ndaki yönetim kurulu seçimi krize yeniden krize dönüştü. 2009’dan bu yana iki kez iptal edilen seçimler bu kez, kimlerin oy kullanacağı ve Nevizade ile Balık Pazarı’nda 26 bina ile Tokatlıyan İş Hanı gibi onlarca taşınmazdan elde edilen milyon TL’lik kira gelirlerinin nasıl yönetileceği konusunda düğümlendi. İstanbul’daki en zengin Ermeni vakfı olarak bilinen Üç Horan Vakfı’nın mevcut yönetimi seçimlerde, İstanbul’da Patrik seçimlerinde oy hakkı olan 25 bin Ermeni’nin değil de, sadece Beyoğlu’nda yaşayan 593 Gregoryan Ermeni cemaati üyesinin oy kullanmasını istiyordu. Ancak muhalif kesim buna karşı çıkanca seçimler kitlendi.

PARA İYİ YÖNETİLMİYOR: Ermeni cemaatinin önde gelen isimlerinden Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı ve Vakıflararası Dayanışma ve İletişim Platformu Başkanı (VADİP) Bedros Şirinoğlu, kavgayı ve cemaatin rahatsızlığını şöyle aktardı: “Vakıf seçimlerini İstanbul Ermeni cemaatine açsa, o zaman cemaat kendi iradesiyle bir yönetim seçecek ve sahip olduğu mülklerin gelirleri de cemaatin geneli için harcanacak. Oysa yıllardır bu yüksek kira gelirleri ve mal varlığının gelirleri iyi değerlendirilmiyor. Vakfı yöneten 10 kişi parayı suistimal etmiyorlar ama iyi de değerlendirmiyorlar. Cemaat vakıfları ve patrikhanenin emlak komisyonu her sene cemaate bilanço verirken, Beyoğlu Üç Horan yıllardır hesap vermiyor.”

ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR: Üç Horan Vakfı’nın avukatı ve yönetim kurulu üyesi Simon Çekem ise Ermeni cemaatinin suçlamalarına yanıt verdi: “Vakıflar yasasına göre bu vakıf sadece Beyoğlu’nda ikamet eden Gregoryan Ermenilere hizmet eder. Taşınmazlarından gelen gelir sadece bu kişilere yardım ve burs olarak gider. Tokatlıyan İş Hanı için de en uygun teklifi bekliyoruz, aylık 400 bin dolara kiraya vermeye hazırız. Cemaatin içinde iyi niyetli olmayanlar bu vakfı ele geçirmeye çalışıyor. Bizim Beyoğlu Balık Pazarı ve Nevizade Sokak’ta 26 binamız var, Şişli Ermeni Gregoryan Mezarlığı, Eminönü’nde bir dükkan, Elmadağ’da okul binası ve Beyoğlu’nda Eseyan Ermeni İlköğretim Okulu ve lisemiz var. Tokatlıyan İş Hanı 8 katlı ve 9 bin 700 metrekare. Yenisi yapılıra 15 bin metrekareye çıkar. Biz en uygun kiracıyı arıyoruz. Vakfın gelirleri yüksek. İddia edildiği gibi kötü işletmecilik yok. Seçimleri İstanbul geneline yasal olmadığı için açmıyoruz.

TimeturkBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+