Ermenistan-İran sınırında Dostluk ve Barış Parkı kurulacak - Gündem
22 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

18 Temmuz 2012  

Ermenistan-İran sınırında Dostluk ve Barış Parkı kurulacak

Ermenistan-İran sınırında Dostluk ve Barış Parkı kurulacak Ermenistan-İran sınırında Dostluk ve Barış Parkı kurulacak

Ermenistan başbakan yardımcısı ve Bölgesel İdare Bakanı Armen Gevorgyan bugün 17 Temmuz’da İran İslam Cumhuriyeti (İİC) cumhurbaşkanı yardımcısı, Çeve Kuruluşu başkanı Mohammad Javad Muhammedi-Zadeh başkanlığındaki heyeti kabul etti. Buluşmada Ermenistan Çevre Bakanı A. Harutyunyan da hazır bulundu.

Bölgesel İdare Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre; başbakan yard. son yıllarda Ermenistan ve İran arasındaki ilişkilerin dinamik geliştiğini belirtti. Gevorgyan, Ermenistan ve İran’ın bir dizi alanlarda verimli işbirliğinde bulunduklarının altını çizdi, çevre alanında da bölgesel işbirliğinin teşviki yanısıra komşu ülkelele kıymetli eko sistemlerin korunması alanında orak strateji ve etkinlikler gerçekleştirilmesinin önemini kaydetti.

İran cumhurbaşkanı yard. Mohammad Javad Muhammedi-Zadeh kabul için teşekkür etti. İİC cumhurbaşkanı yardımcısı iki ülke arasında yüksek düzeyde bulunan ilişkileden memnuniyetini ifade etti, bir dizi alanda işbirliğini derinleştirme yönünde büyük potansiyel olduğunu kaydetti.

Buluşmada İİC ve Ermenistan ortak sınırında Dostluk ve Barış Parkı kurulması, Araks nehri su kaynaklarının kullanımı, su kalitesinin iyileştirilmesine ilişkin konular değerlendirildi.

Gevorgyan Dostluk ve Barış Parkı kurulması düşüncesini memnuniyetle karşıladı. Bu hayvan ve bitkilerin özel korunduğu bir alan olmak dışında, eko-turizmin gelişimi için de güçlü bir teşvik unsuru olabilir. Araks Nehri su kaynaklarının kirliliği sorunu konusunda Ermenistan Başbakan yardımcısı, özellikle son yıllarda çevre sorunlarının Ermenistan Hükümetinin dikkat merkezinde olduğunun altını çizerek, Ermenistan için su kaynakları temizliği meselesinin stratejik önemi olduğunu kaydetti.

İİC’nde atık suların temizlik istasyonu örneğinin Ermenistan’da da hayata geçirilmesinden bahs edildi. Ermenistan başbakan yardımcısı «Sevan Gölü Çevre Programı»yla Sevan sahil alanlarındaki kirli suların mekanik temizlik istasyonları projesinin gerçekleştirilmekte olduğunu ve İran’ın bu konudaki deneyiminin Ermeni tarafı için ilgi uyandırıcı olabileceğini belirtti.

Buluşmada ikili ilgi uyandıran diğer konulara da değinildi.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+