Ani Harabeleri`ne `Binbir Geceli` Tanıtım Önerisi - Gündem
22 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

16 Temmuz 2012  

Ani Harabeleri`ne `Binbir Geceli` Tanıtım Önerisi

Ani Harabeleri`ne `Binbir Geceli` Tanıtım Önerisi Ani Harabeleri`ne `Binbir Geceli` Tanıtım Önerisi

Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Türkiye-Ermenistan sınırında, asırlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ani Harabeleri`nin tanıtımında `Binbirgece Masalları`ndan yararlanılabileceğini bildirdi.

Hürrem Yağı İle İstenmeyen Tüylere Son Verebilirsiniz!Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Türkiye-Ermenistan sınırında, asırlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ani Harabeleri`nin tanıtımında `Binbirgece Masalları`ndan yararlanılabileceğini bildirdi. Akçayöz, ören kentle ilgili 7 kat yerin altında kütüphanelerin bulunması, dillere destan hikayeler, İpek Yolu`ndan geçen kervanların yaşadıkları anıların bugüne kadar işlenmemesinin turizm adına önemli kayıp olduğunu söyledi.

Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ani Harabeleri`nin 1994 yılına kadar `1`inci derecede askeri yasak bölge` olarak kaldığını söyledi. Akçayöz, Ani Harabeleri`nin Türkiye ve Kars için çok önemli olduğunu anlatırken şöyle dedi:

"Buranın mistik yönünü ön plana çıkararak dünya kamuoyunda daha iyi anlatabiliriz. Bu bölgede yaşayan Urartu, Huriler, Persler, Bizanslılar, Osmanlılar, Selçuklular ve Gürcistan`dan gelen akınlar, kültür harmanı oluşturdu. Ani Harabeleri çok kültürlülüğün ve çok dinlerin bir simgesi oldu. Katedral Kilisesi, Menhuçehr Camisi ve daha bir çok yapıtla dinler kardeşliği burada simgelenmektedir. Anadolu`yu anlayabilmek için Kars platosundan geçen bu akınların, bu kültürlerin bu bölgeye katmış olduğu çok kültürlü yapı bizim için çok önemlidir. Buna karşın maalesef biz bu bölgeyi turizmi açma noktasında yeterli derecede aktif olamadık. Bu bölgedeki potansiyeli nasıl ki Yunanlar kendi çok dinleri vasıtasıyla kendi mimari yapılarını anlatabiliyorlarsa biz de bu bölgedeki mistik Binbir Gece Masallarıyla Ani Harabeleri`ndeki o mistik dokuyu ön plana çıkararak, önemli bir tanıtım yapabiliriz. Arapların yıllarca değerlendirdiği masalları burada günümüz yaşamına yansıtabilirsek, Ani hakettiği ilgiyi görmüş olurBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+