Cemevi tartışmasını çıkaranlar kripto Ermeniler - Gündem
21 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

15 Temmuz 2012  

Cemevi tartışmasını çıkaranlar kripto Ermeniler

Cemevi tartışmasını çıkaranlar kripto Ermeniler Cemevi tartışmasını çıkaranlar kripto Ermeniler

İslami camianın sıra dışı kalemlerinden Milli Gazete Yazarı Mehmet Şevket Eygi, Söz Sende programında Balçiçek İlter`in sorularını yanıtladı

Cemevleri ve alevilik ile ilgili tartışmaları değerlendiren Eygi`den çok tartışılacak bir açıklama geldi. Mehmet Şevket Eygi, cemevi tartışmasını çıkaranların hakiki Aleviler değil, Alevi gibi görünen "kripto Ermeniler"
olduğunu savundu. İhsan Eliaçık`ın, "Namaz bir ritüeldir" açıklamasına da değinen Eygi, "Namaz ritüel değil, ibadetlerin temelidir. Bu fikirler marjinal fikirlerdir." dedi.

İşte Mehmet Şevket Eygi`nin o açıklamaları:

"ESKİDEN CEMEVİ DİYE BİR ŞEY YOKTU"
Hakiki Aleviler, iki kimlikli olmayan Aleviler İslamiyetin bir şubesidir. Onlar Allah`a, Peygamber`e, Kuran`a ve Ehl-i Beyt`e inanırlar. Onların da kendilerine göre ibadetleri ve duaları vardır. Sünniler ve Aleviler çok
güzel şekilde birlikte yaşayabilirler. Eskiden cemevi diye bir şey yoktu. Bu son 20-30 senelik bir zaman diliminde ortaya çıktı.

"TARTIŞMAYI ÇIKARANLAR KRİPTO ERMENİLER"
Ben bir Sünni olarak cemevini ziyarete gidebilmeliyim, namaz vakti gelince bir köşede namazımı kılabilmeliyim. Bu kavgaları ve kutuplaşmaları anlamak zor... Türkiye`de bir takım zümreler Alevi olmadıkları halde Aleviymiş gibi görünüyorlar. Türkiye`de 500 bin kripto Ermeni var. Türkiye`de 1915-1918
yılları arasında bir facia yaşanmış. Çok üzücü, çok acı vakalar olmuş. Birtakım Ermeni kadınlar canlarını kurtarabilmek için büyük baskılar altında Müslüman olmuşlar. Türkiye`nin böyle bir kripto Ermeni meselesi var, Alevileri de yakından ilgilendiriyor. Bunlar Alevi görünüyorlar ama samimi olarak Alevi değiller. Hakiki Aleviler`i tenzih ediyorum ama Türkiye`nin böyle bir problemi var. Bu karmaşayı çıkaran da bunlardır.

"NAMAZ İBADETLERİN TEMELİDİR"
Namaz ritüel değil, ibadetlerin temelidir. Bu fikirler marjinal fikirlerdir. Kuran`da 50 küsür defa "Namaz kılın" geçmektedir. Peygamber örnek olarak namazları hiç aksatmamıştır. 1400 senedir de kılınmaktadır.
Ritüel kelimesi klasik müslümanlık terminolojisinde geçmeyen bir şeydir. Ritüel yeni çıkmış fantazi bir kelimedir.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+