Yıllar Sonra Dostlarına, Memleketine Kavuştu - Gündem
20 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

08 Temmuz 2012  

Yıllar Sonra Dostlarına, Memleketine Kavuştu

Yıllar Sonra Dostlarına, Memleketine Kavuştu Yıllar Sonra Dostlarına, Memleketine Kavuştu

1960 yılında İstanbul iline göç eden Hırant Bakır(sağda) (80), yaşadığı ilçesine ve en yakın arkadaşına, Kabadüz Kaymakamı Engin Avcı vasıtasıyla kavuştu.

Kabadüz’ün Çambaşı Yaylasında 1960 yılına kadar bakır ustalığı yapan Hırant Bakır,33 yıl boyunca memleketine hiç gelemedi. Eyüp Feshane’de gerçekleşen OrduTanıtım Günlerinde Kabadüz Kaymakamlığının standına gelen Bakır, memleketine duyduğu özlemi Kaymakam Engin Avcı’ya anlattı.

Kaymakam Engin Avcı’nın davetlisi olarak memleketi Kabadüz ilçesine gelen Bakır,1953 yılından beri görmediği arkadaşıyla ilçede kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Seksen yaşındaki Bakır, hiçbir zaman doğduğu büyüdüğü memleketini ve Çambaşı Yaylasını unutamadığını söyledi.
Kendisine değer verilerek yıllardır gelemediği memleketine gelmesine vesile olan kaymakama sonsuz teşekkür ettiğini belirten Bakır, “Bugün ve öncesinde yaşadığım duyguları kelimelere döküp anlatmak çok zor. Doğup büyüdüğüm ilçeme yıllar sonra geldim, en iyi dostum, komşumla buluştum. Bana bu duyguları yaşatanlara minnettarım.”dedi.

-PARMAKLA GÖSTERİLEN BAKIR USTASIYDI-

Yaylada bakırcılık yaptıklarını anlatan Bakır, babası Vartan Bakır’ın Çambaşı Yaylasının en iyi bakır ustası olduğunu belirtti. Bakır, çocukluğu yıllarında Çambaşındaki dükkânlarında bakırdan her türlü kapları işleyerek sattıklarını aktardı.

-MEMLEKET ÖZLEMİ DİNECEK-

Memleket özleminin çok farklı duygu olduğunu ifade eden Kaymakam Engin Avcı,”Kimse doğduğu büyüdüğü yeri unutamaz. Çeşitli nedenlerle memleketine gelemeyen hemşerimizle İstanbul fuar alanında tanıştık. O gün memleketine duyduğu özlemi hissettim ve davetlim olarak bugün burada. Doğduğu büyüdüğü Çambaşı Yaylasını birlikte dolaşarak birazda da olsa memleket özlemini dindireceğiz.”diye konuştu.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+