Türkolog: Suriye’de şahıs değişikliği olabilir, ancak rejim değişikliği çok daha zor olur - Gündem
20 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Հուրփեայլեալ

Gündem :

06 Temmuz 2012  

Türkolog: Suriye’de şahıs değişikliği olabilir, ancak rejim değişikliği çok daha zor olur

Türkolog: Suriye’de şahıs değişikliği olabilir, ancak rejim değişikliği çok daha zor olur Türkolog: Suriye’de şahıs değişikliği olabilir, ancak rejim değişikliği çok daha zor olur

Son dönemde Yakın Doğuda başlayan sıcak gelişmeler belli bir aşamaya ulaştı: Libya ve Mısır’da meydana gelen olayların tekrarı Suriye’de ciddi engellerle karşılaştı. Açıklama bugün 4 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısı esnasında Türkolog Ruben Melkonyan’dan geldi. Melkonyan; Suriye ve İran’ın hem iç hem de dış alanda herzaman farklı olduklarını sözlerine ekledi.

Uzman, Yakın Doğu’daki gelişmelerde Türkiye’ye ciddi bir rol verildiğini, Türkiye-Suriye ilişkilerinde tansiyonun had safhada olduğunu ve her geçen gün arttığını ifade etti.

Türkolog burada Batılı güçlerin tutumu yanısıra siyasi ve mezhebi rolü olan Suriye-İran ittifakı olmak üzere iki hususun önemine dikkat çekti. Melkonyan, Batılı güçlerin İran’a yönelik olumsuz tutuma sahip olduğunu ve bunu ifade ettiklerini, Türkiye’ninse İran’a yönelik çok daha temkinli tutum izlediği görüşünü belirterek ″İran’ın siyasi alanında Türkiye’ye yönelik tutum ″iyi huylu bir soğukluk″ olarak şekillenmiş durumda. Türkiye-İran ilişkileri, Türkiye-Suiriye ilişkilerinin olduğu gibi gerilmiş bir durumda bulunmamakta.

Ruben Melkonyan’a göre; Başar Al-Asad bugün daha da yumuşamaya gitmekte, ilerde şahsın değişmesi mümkün, ancak rejim değişikliği çok daha zor olur.

Türkoloğun ifadesiyle Türkiye-Suriye çatışmasının mezhebi mahiyeti var, burada Türkler ve Araplar değil, Sünniler ve Şiiler mücadele ediyor; Türkiye Sünnilere yardım ediyor ve Şiilere karşı mücadele ediyorBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+