Ayin için buluştular - Gündem
22 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

04 Temmuz 2012  

Ayin için buluştular

Ayin için buluştular Ayin için buluştular

Çeşitli illerden gelen Süryaniler Adıyaman`daki Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi’nde buluştu

Adıyaman’da bulunan Süryani Kadim Cemaati’ne ait Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi’nde, ’12’nci Süryani Kadim Cemaati Büyük Ayini’ düzenlendi. Düzenlenen ayinde, Süryaniler Türkiye ile Suriye arasındaki gerginliğin son bulması için dua etti.

Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi’ndeki ayine; Almanya, İsviçre, Fransa ve Amerika’nın yanı sıra Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Hatay, Mersin, Kahramanmaraş ve Elazığ’dan gellen yüzlerce Süryani katıldı. Mor Petrus-Mor Paulus Kilisesi Metropoliti Melki Ürek tarafından yönetilen ayinde kilise korosu ilahiler okuyup, dua etti. Geleneksel hale gelen ayin için Türkiye’nin değişik kentleri ile Avrupa’nın birçok ülkesinden Adıyaman’a gelen Süryaniler’in, doğup büyüdükleri yerlerle ve eski dostlarıyla özlemlerini giderdiklerini belirten Kilise Metropoliti Melki Ürek, ayinin kendileri için en üst düzeydeki manevi icraat olduğunu söyledi. Suriye’deki olayları anımsatan Ürek, komşu ülkenin barış ve huzura kavuşması için dua ettiklerini söyledi. Tüm dünyada barış ve huzuru arzuladıklarını anlatan Ürek, şöyle konuştu:

"Bütün insanların kardeşliğini istiyoruz. Bunu sadece bayramlarda söyleyerek lafta değil, aynı zamanda günlük yaşamlarımızda da uygulamaya ve kardeşçe yaşamaya çalışmalıyız. Biz sadece Adıyaman ve çevresinden değil diğer ülkelerden gelen katılımcılarla birlikte bir ayin gerçekleştirdik. Bu maneviyatımız için büyük bir önem taşımaktadır. 2 bin yıl önce kiliselere verilen isimlerden dolayı bu günü kutluyoruz. Bayram ve özel günlerin bizim ve insanları duyarlılığı ve barışı için önemsiyoruz. Bu güzel günler oldukça insanlarda tedirginlik, sıkıntı ve üzücü olaylar olmaz. Olumsuz havalar yerine olumlu şeyler olur. Bu güzel günde insanlarımıza, vatandaşlarımıza, ülkemize ve bütün dünya insanlarının barışı için dua ettik. Barışçıl ve hoşgörü ile yaşamalıyız. Suriye’nin uçağımızı düşürmesi olayı çok kötüdür. Neden ve nasıl düşürüldüğünü bilemiyoruz ancak iki ülkenin arasındaki ilişkileri bozacak kadar büyük bir durum olmamalıdır. İstenmeyen bir olay olarak bakıyoruz. Bu kriz umarım en kısa sürede çözülür. Aynı zamanda bu krizin oluşması nedeniyle din adamlarını da iki ülke için barışın ve huzurun tesis edilmesi için dua etmeye çağırıyorum. Bizde bugün düzenlenen ayinde iki ülkenin barışı için dua ettik."

Yıllar sonra Adıyaman’da buluşan Süryaniler, tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı ayin ardından dua edildi ve hep birlikte yemek yenildiBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+