Bakü, Karabağ’a Yüksek Özerklik Vermeye Hazır - Gündem
22 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

04 Temmuz 2012  

Bakü, Karabağ’a Yüksek Özerklik Vermeye Hazır

Bakü, Karabağ’a Yüksek Özerklik Vermeye Hazır Bakü, Karabağ`a yüksek özerklik statüsü vermeye hazır.Peki bu ne anlama geliyor?

Kafkaslarda sular, 1980’li yılların sonuna doğru ısınmaya başladı. Sovyetler Birliği`nin, dağılmasıyla beraber Ermeniler büyük Ermenistan hayalini gerçekleştirmek için düğmeye bastı.

1 Milyon Azerbaycanlı Yurdunu Terk Etmek Zorunda Kaldı

Ermenistan, önce Azerbaycan toprakları hedef alındı. Rusya`nın da desteğini arkasına alan Ermeniler, Karabağ ve bölge şehirlerde katliamlara başladı. Bir milyonu aşkın Azerbaycanlı doğup büyüdüğü topraklardan göçe zorlandı.

Olaylar üzerinden onlarca yıl geçti. Ancak Ermenilerin bölgedeki işgali devam ediyor. Azerbaycan ise artık bu işgale son vermek istiyor.

Bakü Karabağ İçin “Yüksek Özerklik Statüsü” Önerecek

Kafkaslarda istikrar ve huzur talep eden Azerbaycan, işgal altındaki Karabağ`a yüksek özerklik statüsü vermeye hazır.

Konuyla ilgili ayrıntıları Atlas Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Elhan Şahinoğlu TRT Haber`e değerlendirdi.

Bakü’nün bu yeni adımı için Şahinoğlu, “Bir kaç model var. Bunu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de telafuz etmiş. İtalya`da güney Tirol, Rusya`da Tataristan var, İsveç Fillandiya arasında Alant adaları var ve son olarak da AGİT dönem başkanı Kuzey İrlanda modelini önerdi. Bu modellerin hepsi Azerbaycan için önemli ve hepsini kabul ediyor" dedi.


Özerlik İçin Azerbaycan’ın 2 Şartı Var

Azerbaycan yönetimi özerklikten bahsedebilmek için iki koşulun yerine getirilmesini istiyor. Bunlardan biri, topraklarından göçe zorlanan Azerbaycanlıların yeniden yurtlarına geri dönmesi. Diğeriyse, Ermenilerin, Karabağ dışında işgal ettiği 7 bölgeden çekilmesi...

"Peki teklif edilen özerklik statülerinde yönetim şekli nasıl olacak? Karabağ, Bakü`ye mi yoksa Erivan`a mı bağlı olacak?" Stratejik Uzman Şahinoğlu, bu sorulara, “Özerk bölgenin dış politikası Bakü`ye bağlı olmalı bir de güvenlik konuları. Ama kalan meseleler özerklik çerçevesinde yerel parlamentoya verilebilir" cevabını verdi.

Erivan, “Güney Sudan veya Kosova Modeli” Diyor

Ermenistan ise Güney Sudan ve Kosova modelini öneriyor.

Şahinoğlu, Erivan’ın önerdiği model için ise "Bu bir model değil zaten bu iki ülke de bağımsızlığını kazanmış" yorumunu yaptı.

Sözde Devlet Başkanlığı Seçimi Yapılacak

Ermenistan`ın işgali altında bulunan Karabağ`da gelecek ay, sözde devlet başkanlığı seçimleri yapılacakBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+