Lahmacunu Ermenistan’a kaptırabiliriz - Gündem
24 Haziran 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

02 Haziran 2012  

Lahmacunu Ermenistan’a kaptırabiliriz

Lahmacunu Ermenistan’a kaptırabiliriz Lahmacunu Ermenistan’a kaptırabiliriz

Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, Türk mutfak kültürünün başka ülkeler tarafından sahiplenilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.


Sırbistan`daki bir kongrede Türk mutfak kültürünün birçok yemeğinin farklı ülkeler tarafından sahiplenilerek kendi adlarına tescil edildiğini kaydeden Öztan, buna son günlerde lahmacunun eklendiğini, Ermenistan`ın bu değeri sahiplendiğini hatırlattı. Öztan, “Lahmacunun milli yemeğimiz olduğunu bizden başka bilen yok. Ermenistan lahmacunu kendisine mal ediyor. Yakında Ermenistan’a lahmacunu kaptırırsak kimse şaşırmasın.” dedi.

Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği ve Sahan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, Sırbistan’da yapılan 6. Orta Avrupa Gıda Kongresi’nde lahmacunu tanıttı. Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde gerçekleşen kongrede yabancı katılımcılara, lahmacunun özelliklerini anlatan Öztan, gerek kullanılan malzemeler gerek yapım tekniği nedeniyle Gaziantep lahmacununun çok daha lezzetli ve farklı olduğunu aktardı.

Türk mutfak kültürüne sahip çıkmak gerektiğini kaydeden Öztan, “Türk mutfak kültürü dünyanın en zengin mutfak kültürlerinden biridir. Mutfağımızı ve ürünlerimizi tanımalı ve tanıtmalıyız. Bu bir vatandaşlık görevidir ve herkesin bu konuda sorumluluğu var. Çaba ve emek göstermeden olmaz. İşte bu yüzden uluslararası kongrelere ve toplantılara katılarak kültürümüzü tanıtmalıyız, kayıt altına alınmasını sağlamalıyız. Biz kendi değerlerimize sahip çıkmadığımızda başka ülkeler ve etnik mutfaklar ürünlerimize sahip çıkıyor. Daha önce yaşadığımız baklava tartışmalarını hatırlayın. Bugün internette lahmacun ile ilgili bir araştırma yaptığınızda da aynı durumun söz konusu olduğunu çok net görebilirsiniz. Lahmacunun Ermenistan’a ait olduğu iddia ediliyor. Bu gün lahmacuna sahip çıkılmaya çalışılıyor, yarın farklı yemeklerimiz de sırada. Tanıtımın temel kuralı tanımaktan geçer. Lahmacun kültürü bizleri yemek sektöründe özellikle pizza ile yarıştıracak kadar önemli bir kültür. Ancak görüyorum ki AB ülkelerinde Ermenistan tarafından yürütülen propagandalar sonucunda lahmacun Ermeni pizzası olarak isim yapmaya başlamış. Lahmacun Türk yemeğidir ve başkenti Gaziantep’tir. Buna sahip çıkmak bizim görevimizdir.” açıklamasında bulundu

http://haber.mynet.com/lahmacunu-ermenistana-kaptirabiliriz-633207-guncel/Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+