2 eski mahkeme başkanının rüşvet kavgası - Haber Arşivi 2001-2011
28 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Արեգ / Օր : Սիմ / Ժամ : Խաւարակ

Haber Arşivi 2001-2011 :

16 Haziran 2011  

2 eski mahkeme başkanının rüşvet kavgası -

2 eski mahkeme başkanının rüşvet kavgası

Hrant Dink davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin eski başkanı Erkan Canak’ın Nisan ayında Adalet Bakanlığı müfettişlerine verdiği ifadede eski başkanlardan Zafer Başkurt’u suçladığı öğrenildi. İki başkan da HSYK tarafından rüşvet iddiaları üzerine görevden alınmıştı.

Uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla yargılanan Mahmut Çelik ile ilişkisi sorulan Erkan Canak’ın, “Mahmut Çelik isimli şahsın telefonunu eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt’tan aldım. Başkurt bana ‘Benim evde ailem var. Beni aradığı zaman konuşmam güç olur. Telefonunu sana veriyim sen irtibat kur dedi." şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından ‘resmi sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtikapta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren soruşturma yürütüldüğü’ gerekçesiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’ndan alınarak düz hakim olarak atanan Erkan Canak, Nisan ayında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde ifade vermişti.

Uyuşturucu baronu Çelik ile irtibatı soruldu iddiası

Tayin edildikten sonra emekliye ayrılan Canak’ın bir saat süren sorgusunda müfettişlerin hakkındaki rüşvet iddialarını sorduğu belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen tarafından yürütülen bir soruşturmada, uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Mahmut Çelik ile ilişkisi tespit edilen Canak’a bu ilişkinin detaylarının sorulduğu öğrenildi.

Teknik takibe takılan ilişkinin detaylarını anlatması istenildi

Uyuşturucu baronu iddiasıyla yargılanan Çelik ile nerede ve nasıl tanıştığı sorulan Canak’a, teknik takibe takılan telefon dinlemelerinin de sorulduğu belirtildi. İşte Çelik ile ilişkisinin detayları sorulan Canak’ın, HSYK tarafından aynı gerekçelerle görevden alınan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt’u suçladığı öğrenildi. Mahmut Çelik’in telefonunu eski Başkan Zafer Başkurt’tan aldığını söylediği ifade edildi.

Eski başkan canak, eski başkan Başkurt’u suçladı iddiası

Eski başkan Canak’ın ifadesinde, “Mahmut Çelik isimli şahsın telefonunu eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt’tan aldım. Başkurt bana ‘Benim evde ailem var. Beni aradığı zaman konuşmam güç olur. Telefonunu sana vereyim sen irtibat kur. Sen daha rahat konuşursun. Daha sonra bana da bilgi verirsin.’ dedi. Ben de Çelik’in telefonunu öyle aldım."dediği belirtildi.

Müfettişler tutuklu Çelik’in ifadesini de aldı

Bu ifadeler üzerine müfettişler, cezaevinde tutuklu bulunan Mahmut Çelik’in ifadesini aldı. Çelik’e ifadesinde Erkan Canak’ın anlattıkları soruldu. Çelik’in ‘Ben Zafer Başkurt’u tanımıyorum. Erkan Canak ile yemekte tanıştım. Birkaç kez de yanına gidip geldim." dediği öğrenildi.

Uyuşturucu soruşturmasında başkan Canak’ın ismi geçti

Erkan Canak’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen tarafından yürütülen bir soruşturmada, uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Mahmut Çelik ile ilişkisi tespit edilmişti. Savcı Seçen tarafından yapılan tespitlere ilişkin belgeler Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+