Ankara, Erivan'dan ''evet'' bekliyor - Haber Arşivi 2001-2011
23 Eylül 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4517 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Haber Arşivi 2001-2011 :

15 Şubat 2011  

Ankara, Erivan'dan ''evet'' bekliyor -

Ankara, Erivan'dan ''evet'' bekliyor

Ankara, diplomatik olarak iplerin koptuğu Erivan yönetiminden AGİT’te yapılacak genel sekreterlik seçimi için destek isteyecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mart ayında Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’a sunulacak mektubunda, “AGİT’te bir Türk Genel Sekreter’in olması Ermenistan’ın da çıkarına” vurgusu yapılıyor

Türkiye, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreterliği seçiminde Ermenistan'dan mektupla destek isteyecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a bu amaçla bir mektup yazdı. Mektup Türkiye'nin genel sekteter adayı Büyükelçi Ersin Erçin tarafından Mart başında Ermeni lidere sunulacak.

GÜL'ÜN SARKİSYAN'A MESAJI
Ankara, diplomatik ilişkilerinin bulunmadığı ve ortak sınırın kapalı olduğu Erminastan'a yönelik önemli bir adım atıyor. "Normalleşme süreci"nin askıya alındığı Erivan yönetiminden kritik bir seçim önvesinde resmi destek istenecek.

Türkiye'nin AGİT Genel Sekreter adayı Büyükelçi Ersin Erçin, Mart ayında Erivan'a gidecek. Erçin, Cumhurbaşkanı Gül'ün Sarkisyan'a yazdığı mektubu Ermeni lidere sunacak.

ÖZEL TEMSİLCİ OLARAK GİDİYOR
Cumhurbaşkanı Gül'ün mektubunun "iyi niyet jesti" olduğunu söyleyen Büyükelçi Erçin, "Oraya Cumhurbaşkanı Gül'ün özel temsilcisi sıfatıyla gideceğim. Cumhurbaşkanımızın Sarkisyan'a vereceği mesaj şu olacak: Türkiye, AGİT'te tam tarafsızlığı esas olacak. Hiçbir genel sekreter Türkiye kadar tarafsız olamaz. Belki müzahir bile olabilir."

ERMENİ VEYA RUM OLSAM EVET DERİM
Büyükelçi Erçin , ziyaretin iki ülke arasında psikolojik köprülerin kurulmasına yol açacağını belirtirken, "Benim Erivan'a gidişim zaten bir mesajdır. AGİT Sekreteryası'nda Ermeniler yok. Bunların personel ve diğer konularda, lehlerine davranmak mümkün. Onların sözünü dinleyecek, büyük ülkelerden daha fazla kulak verecek bir genel sekreter olacağım. Bir Türk genel sekreter Ermenistan'ın da çıkarına olur. Ben Ermeni ya da Rum olsam, bir Türk'e 'Evet derdim" diye konuştu.

RUMLARA YUNAN LOBİSİ
Seçildiğinde Güney Kıbrıs'a da gideceğini söyleyen Ersin, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Türkiye'nin adaylığına karşı çıkmaması için Yunanistan üzerinden çeşitli girişimlerde bulunduklarını belirtti. Ersin, "Yunanistan adaylığımızı baştan beri izliyor. Şu ana kadar menfi bir ifadede bulunmadı. Hiçbir genel sekreter Türkiye kadar tarafsız olamaz. Çünkü herkesin gözü bizim üzerimizde olacak" dedi.

RUSYA AB'YE SICAK BAKMIYOR
Rusya'nın AGİT'in önemli pozisyonlarının yüzde 95'inin AB ülkelerinin elinde olduğunu söylediğini ve bu yüzden AB'den bir adaya sıcak bakmadığını söylediğini aktararak, ABD'nin ise Türk adaya sıcak baktığını vurguladı.

AB'NİN BAKIŞI: 3. VİYANA KUŞATMASI
Cumhurbaşkanı Gül'ün Avrupa Güvenliği Özel Temsilcisi Büyükelçisi sıfatıyla temaslarda bulunacak Erçin, özellikle AB ülkelerinin Türkiye'nin adaylığı için "Türkler 3. Viyana Kuşatması hazırlanıyor" algısıyla mücadele edecek. AGİT'in bütçesinin yaklaşık yüzde 60'ını karşılayan AB ülkelerinden bazılarının bunu Türkiye'ye kaptırmamak için girişimlerde bulunacağını söyleyen Ersin, "3. Viyana kuşatması AB'nin bizi nasıl öteki olarak gördüğünün, adaylığımızı işgal olarak gördüklerinin kanıtı. Bu açıklama bizde hayalkırıklığı yarattı. Ama Avrupa'nın ruh haline de ışık tuttu. Oysa ki AB ülkelerinin Türkiye'yi desteklemesi stratejik bir seçim olacak" dedi.

3 ADAYA KARŞI 4 AYDA 35 ÜLKE
Büyükelçi Erçin dışında, AGİT Genel Sekreterliği için yarışan 3 aday bulunuyor. Bunlar, Avusturya eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Portekizli eski parlamenter Joao Soares ve UNMİK eski Başkanı İtalyan Lamberto Zannier. Erçin, AGİT Genel Sekreterliği için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği gibi 6 aydır ciddi bir kampanya yürütüyor. 14 Şubat'ta başlayacak ve 35 ülkeyi kapsayacak seçim kampanyasında, Erçin'in ilk durağı Berlin, sonra Washington, daha sonra da Moskova olacak. Türkiye'nin, 35 yıldır ne dönem başkanı ne de genel sekreter çıkardığını söyleyen Erçin, "AGİT, kaybedilen bir örgüt. Çünkü Doğu ile Batı arasındaki ideolojik makas gittikçe açıldı. AGİT yaşatılmak isteniyorsa, Türkiye bunu üstlenmek istiyor. Ben AGİT'e, dönem başkanıyla tam koordinasyon içinde çok aktif bir rol, krizlere aktif müdahele, terörizmle mücadelede etkinlik getireceğim. Örgütün yüzü sesi olmak istiyorum" diye konuştu.

ERÇİN KİMDİR?
Dışişleri Bakanlığı'ndaki kariyerine 1981 yılında başlayan Büyükelçi Erçin, Türkiye'nin Hartum ve Şam Büyükelçilikleri, OECD, AGİT ve BM nezdindeki daimi temsilciliklerinde görev yaptı. Erçin, 2001-2004 yıllarında AGİT nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı, 2004-2006 yıllarında ise BM nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı olarak çalıştı. Erçin, 2009'da Brezilya Büyükelçisi olarak atandı. 1958 doğumlu olan Erçin, bekar.

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+