​Çevirmen Murat Tuğlacıyan, evinde ölü bulundu - Gündem
24 Ağustos 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

07 Şubat 2019  

​Çevirmen Murat Tuğlacıyan, evinde ölü bulundu

​Çevirmen Murat Tuğlacıyan, evinde ölü bulundu ​Çevirmen Murat Tuğlacıyan, evinde ölü bulundu
Murat Tuğlacıyan'ın yazar, dil ve tarih araştırmacısı Parseğ Tuğlacıyan'ın oğlu olduğu öğrenildi

Alınan bilgiye göre Bozkurt Mahallesi Baysungur Sokağı'ndaki bir evden kötü koku gelmesi üzerine yetkililere haber verildi. İhbar üzerine gelen polis, çilingir yardımıyla kapıyı açarak içeri girdi.


Parseğ Tuğlacıyan'ın oğlu

Polis, 60 yaşlarındaki çevirmen Murat Tuğlacıyan'ın salonda hareketsiz yattığını görüp sağlık ekiplerini çağırdı. Sağlık ekipleri, incelemesinde Tuğlacıyan'ın hayatını kaybettiğini belirledi.

Yalnız yaşayan Murat Tuğlacıyan'ın yazar, dil ve tarih araştırmacısı Parseğ Tuğlacıyan'ın oğlu olduğu öğrenildi.

Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Parseğ Tuğlacıyan (Pars Tuğlacı) kimdir?

Sözlük ve ansiklopedi yazarı, dil ve tarih araştırmacısı. 1 Nisan 1933, İstanbul doğumlu. Pars Tuğlacı, ilköğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, ortaöğrenimini Kıbrıs’ta Melkonian Educational Institute’de yaptı (1951). ABD’de Michigan Üniversitesinin İngiliz Filolojisi Bölümünü bitirdikten (1955) sonra, askerlik görevini yaptığı Ankara Askeri Tıp Akademisinde ve İstanbul Şişli Terakki, Saint Michel ve Getronagan liselerinde İngilizce okuttu.

Genç yaşta başladığı sözlük ve ansiklopedi çalışmalarını başarıyla sürdürdü ve bu dalda uzmanlaşarak çağdaş Türk sözlükçülüğünün tanınmış adlarından biri oldu. Türkçedeki ilk Tıp Terimleri Sözlüğünü hazırladı. Türkçenin nitelik ve nicelik bakımlarından en geniş izahlı ve etimolojik sözlüklerinden sayılan Okyanus Ansiklopedik Türkçe Sözlük’ü hazırladı (1974). Yabancı bilim adamlarınca da takdirle karşılanan bu sözlük nedeniyle İsmet İnönü (1966), Cevdet Sunay (1966) ve Fahri Korutürk (1974) tarafından Çankaya Köşkü’nde davet edilerek Türk diline olan katkılarından dolayı kutlandı. İlerleyen yıllarda dilbilim çalışmalarının yanı sıra tarih araştırmacılığına da yönelen Pars Tuğlacı, yirmiyi aşkın yabancı ülkeyi dolaşarak kütüphane, müze ve devlet arşivlerinde araştırmalarda bulundu. İstanbul, Viyana, Moskova, Paris, Montreal, Toronto, Detroit, New York, Los Angeles ve San Francisco şehirlerinde dil ve tarih konularıyla ilgili konferanslar verdi.

Cumhuriyet ve Milliyet gazeteleri ile Milliyet Sanat, Tarih ve Toplum ve Yıllar Boyu Tarih dergilerinde yazıları yayımlandı. 1071-1997 yıllarını kapsayan ilk belgesel Türk ansiklopedisini hazırladı. 1989 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi tarafından İstanbul Adalar Belediyesi başkanlığına aday gösterildi. Merkezi İtalya’da bulunan Uluslararası Güvenlik ve Barış Parlamentosu üyeliğine seçilerek, bu parlamentonun Türkiye Büyükelçisi olarak görevlendirildi (10.3.1990). Yurtdışında çok sayıda bilimsel toplantıya Türkiye’yi temsilen katıldı. Türk ve Osmanlı tarihi, Türk diliyle ilgili birçok kitaplar, makaleler, sözlük ve ansiklopediler yayımladı.

Pars Tuğlacı, ABD Amerikan Biyografi Enstitüsünün ömür boyu, Brüksel Dokümantasyon ve Avrupa Bilimsel Araştırma Enstitüsü, Dünya Edebiyat Akademisinin ömür boyu ve Ermeni Felsefe Akademisi Akademik Danışmanlar Enstitüsü, Türk Basın Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve birçok uluslararası bilim kuruluşuna üyedir. Amerikan Biyografi Enstitüsünce Seçkin Önderlik Ödülü (1991), Amerikan Biyografi Enstitüsünce Olağanüstü Meslekî Başarılar Ödülü (1992), Amerikan Biyografi Enstitüsünce Yirminci Yüzyıl Başarı Ödülü (1997) ve Da Vinci Ödülü (2004) gibi pek çok ödül almıştır.
Bu haber t2.....4 kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+