İnsani bir jest olarak Karabağ Azerbaycanlı tutuklu Hüseyinzade’yi serbest bırakabilir - Gündem
15 Eylül 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Հոռի / Օր : Արամազդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

05 Aralık 2018  

İnsani bir jest olarak Karabağ Azerbaycanlı tutuklu Hüseyinzade’yi serbest bırakabilir

İnsani bir jest olarak Karabağ Azerbaycanlı tutuklu Hüseyinzade’yi serbest bırakabilir İnsani bir jest olarak Karabağ Azerbaycanlı tutuklu Hüseyinzade’yi serbest bırakabilir
Artsakh Cumhuriyeti (Karabağ) Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve halkla ilişkiler servis müdürü Artak Nersisyan Azerbaycan’da bulunan Ermeni esirlerini Karabağ’daki Azerbaycanlı tutuklularıyla değiştirmekle ilgili Azerbaycan’ın teklifi hakkında açıklamalarda bulundu.

Nersisyan öncellikle Karabağ’da bulunan 3 Azerbaycan vatandaşından ikisinin, Dilham Askerov ve Şahbaz Guliyev’in birkaç ağır suç işlediklerinden dolayı hapis cezası aldıklarını vurguladı. Onlar aynı zamanda yetişkin olmaya çocuk kaçırıp öldürmüşler. Dolayısıyla uluslararası insani normlara göre Askerov ve Guliyev esir sayılamazlar.

Aynı zamanda verilere göre Azerbaycan’da 3 Ermenistan vatandaşı esir olarak bulunuyorlar. Onlar herhangi bir suç işlemediler ve sadece Azerbaycan tarafından esir alındılar. Aksine üç eirlerden ikisinin ciddi sağlık sorunları var. Bu üç Ermenistan vatandaşının Azerbaycan’da esir olarak tutulması uluslararası norm ve yasalara aykırıdır.

Bu anlamda, Nersisyana göre Azerbaycan’ın niyeti belli. Karabağda bulunan ve işledikleri ağır suçlardan dolayı hapis cezası alan kişilerle Azerbaycan’da hiç bir suç işlememiş ve sadece esir olarak bulunan Ermenistan vatandaşlarını eşitleştirmeye çalışıyorlar. Karabağ iktidarı Dilham Askerov ve Şahbaz Guliyev’in iade edilmesi için müzakerelerde bulunmayacak, çünkü bu bu tür suçların teşvik etmesi anlamına gelir ve katil Safarov’u kahramanlaştıran Azerbaycan’ın ağır suçlar işleyenleri esir olarak tanıtmasına hizmet eder.

Artak Nersisyan’ın ifade ettiği gibi eğer Azerbaycan gerçekten esirlerin değiştirmesini istiyorsa ilk önce sağlık sorunları olan, Azerbaycan’da herhangi bir suç işlemeyen Ermenistan vatandaşlarını serbest bırakmalı. Artsakh yetkili makamları da Karabağ’da bulunan ve herhangi bir ağır suç işlemeyen tutuklu Azerbaycan vatandaşı Elnur Hüseyinzade’yi serbest bırakmaya hazır olduklarını dile getirdiler.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+