​Sovyetler döneminde Ermeni Soykırımı`ndan açıkça bahseden ilk yazar olan Andrey Bitov vefat etti - Gündem
19 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Անահիտ / Ժամ : Արփող

Gündem :

04 Aralık 2018  

​Sovyetler döneminde Ermeni Soykırımı`ndan açıkça bahseden ilk yazar olan Andrey Bitov vefat etti

​Sovyetler döneminde Ermeni Soykırımı`ndan açıkça bahseden ilk yazar olan Andrey Bitov vefat etti ​Sovyetler döneminde Ermeni Soykırımı`ndan açıkça bahseden ilk yazar olan Andrey Bitov vefat etti
Rus ünlü yazar, Ermenilerin büyük dostu Andrey Bitov 81 yaşında Moskova’da hayata gözlerini yumdu.

Ermenistan’ın onur vatandaşı olan Bitov, “Ermenistan dersleri” başlıklı kitabı için “Yasnaya Polyana” edebiyat ödülünü aldı.

40’tan fazla yıl önce yazılan "Ermenistan dersleri” kitabıyla Bitov, Ermeni Soykırımı’ndan açıkça bahseden be Soykırım'ı kınayan ilk Sovyet yazarı oldu.

Andrey Bitov, 1937 yılında Leningrad’da (Sankt Petersburg) doğdu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Leningrad Kuşatması başladığında önce Ural’a, sonra Taşkend’e tahliye edildi.

1956 yılında yazmaya başlayan Bitov’un “Büyük küre” başlıklı ilk kitabı 1963 yılında ciddi eleştirilere yol açtı. Ancak Bitov’un kitapları basılmaya devam ediyordu. 1979 yılında yazar, sansürlenmeyen ilk almanak olan “Metropol”un kurucularından birisi oldu.

Andrey Bitov, Rus edebiyatında postmodern akımının kurucusularından biri olarak da bilinir.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+