​Gazeteci Anjel Dikmen’in Aznavour mektubu: Türk kardeşlerimize sizi anlatmak boynumun borcu - Gündem
18 Kasım 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Տրե / Օր : Մասիս / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

09 Ekim 2018  

​Gazeteci Anjel Dikmen’in Aznavour mektubu: Türk kardeşlerimize sizi anlatmak boynumun borcu

​Gazeteci Anjel Dikmen’in Aznavour mektubu: Türk kardeşlerimize sizi anlatmak boynumun borcu ​Gazeteci Anjel Dikmen’in Aznavour mektubu: Türk kardeşlerimize sizi anlatmak boynumun borcu
İstanbul Ermenisi, gazeteci Anjel Dikmen Artıgerçek haber sitesinde kaleme aldığı yazıda Charles Aznavour’a mektup şeklinde bir makale yayınladı. Dikmen Türk toplumu içerisinde Aznavour’u tanımayanö onun yaklaşımlarını bilmeyen ve yanlış yorumlar yapan insanların var olduğundan dolayı böyle bir yazı yazıp Aznavour hakkında anlatmayı bir borç olarak gördüğünü ifade etti.

Türk toplumunda birçok kişinin Aznavour hakkında "O bir Türk düşmanı! Ne başsağlığı diliyorsunuz" yorumunda bulunduğunu dile getiren Dikmen yazısında “Sizi de Türk düşmanı diye tanıttılar kitlelere…Fransızca bilenleri bile bu yalana inandılar…Hoş Hrant Dink, Türkçe konuşup, yazdığı halde, ölümünden sonra bile, kimse dönüp de bakma gereği duymadı bu adam ne dedi, ne yazdı da öldürüldü?Hele bir bakalım deme zahmetine girmediler…Anlayacağınız sizin durumunuz daha zor…Bu nedenle yazarım bu yazıyı…Türk kardeşlerimize sizin gerçek duruşunuzu anlatmak boynumun borcudur” ifadelerine yer verdi.

Aznavour’un Ermeni Soykırımı’yla ilgili duruşunu da açıklayan Dikmen Aznavour’la ilk görüşmesini hatırlayarak anılarını bu şekilde bizimle paylaştı: “Ben sizi iki kere görme şansına sahip oldum.İlki, Paris'te Gomidas'ın heykelinin açılış günündeydi.Kalabalık dağılınca yanınıza geldim, elinizi sıktım. Tokalaştık…24 Nisan'dı. Yürüyüş vardı. Fakat siz prensip olarak soykırımı anma yürüyüşlerine katılmıyordunuz. "Türkiye devleti soykırımı kabul ettiği gün, Türk yetkililerle birlikte yürüyeceğim" diyordunuz. "Eninde sonunda kabul edecekler. Bu inkarla gençlerin alnına leke sürüyorlar. Gençlerin hiçbir suçu yok ki. Turkiye'de çok güzel bir gençlik var.”

Aznavour'u Türk düşmanlığından dolayı suçlayan kitle için yazıda Dikmen onun "BirTürk dosta mektup" şiirini de paylaştı:

Ayağına diken batmış

Kardeşim

Benim de yüreğimde var bir tane

Senin için de

Benim için de

İşleri zorlaştırıyor

Kötüleştiriyor

Gülün dikenleri var

Dikkat edilmezse

Bir damla kan belirir

Parmak ucunda

Ama

Dikkat edilirse eğer

Güzelliğini sunar gül

Günlerimizi güzelleştirir, misletir

Hatta

Damağımızı okşar

Tatlılığıyla, hoşluğuyla

Gülü severim

Dikeni var

Elden ne gelir

Kardeşim…

Çıkartmaya karar verseydin

Yüreğimdeki dikeni

Senin ayağındaki de

Yok olur giderdi

Sen de ben de

Özgür olurduk

Ve kardeş…Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+