​Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Umut Ali Özmen’in dava dosyasının kapatılmasına dair ayrıntılar - Gündem
18 Kasım 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Տրե / Օր : Մասիս / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

30 Eylül 2018  

​Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Umut Ali Özmen’in dava dosyasının kapatılmasına dair ayrıntılar

​Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Umut Ali Özmen’in dava dosyasının kapatılmasına dair ayrıntılar ​Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Umut Ali Özmen’in dava dosyasının kapatılmasına dair ayrıntılar sundu
Ermenistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Servisi Basın merkezinin sunduğu bilgilere göre 24 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Umut Ali Özmen Ermenistan devlet sınırını ihlal edip izinsiz bir şekilde Türkiye’den Ermenistan’a geçiş yapmıştı. Bu olayla ilgili 25 Temmuz tarihinde ise dava dosyası açılmıştı. Umut Ali Özmen’e karşı Ermenistan Ceza Kanunu 329’uncu Maddesinin 1’inci fıkrası doğrultusunda suçlama yapıldı ve tutuklama kararı alındı.

Dava dosyasının ön inceleme aşamasında Umut Ali Özmen yaptığından dolayı pişmanlık duyduğunu ifade ederek suçunu itiraf etmiştir. İnceleme kapsamında onun herhangi bir teror örgütüne üye olmadığını ve suçunu ağrlaştıran başka bir unsur tespit edilmemiştir.

Soruşturmayı yürüten makam bütün bunları ve Umut Ali Özmen’in yetişkin olmadığını, doğru bilgiler verdiğini, samimi bir şekilde pişmanlık duyduğunu ifade ettiğini göz önünde bulundurarak, insani hususlara dayanarak 25 Eylül 2018 tarihinde Umut Ali Özmen’le ilgili dava dosyasının kapatılmasına karar verdi. Tutuklama kararı da iptal edildi ve yasalara uygun şekilde Umut Ali Özmen’in Ermenistan’dan çıkıp Türkiye’ye dönmesi sağlandı.

Türkiye basını daha önce Umut Ali Özmen’in serbest bırakılması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girdiğini ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı aradığını öne sürmüştü. Haberlerde Paşinyan’ın, Erdoğan’ın Özmen’i iade etme isteğine olumlu cevap verdiğini de iddia edilmişti. Ermenistan makamları nın ve şahsen Başbakan Paşinyan'ın bu iddiaları resmi olarak yalanlamalarına rağmen Türkiye basınında bu iddiayı içeren haberler yer almaya devam ediyor. Soruşturmayı yürüten makam bir kez daha bunun dezenformasyon olduğunu, hiç bir şahsın ve özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kararla alakası olmadığını vurgulayıp Ermenistan yasalarına uygun bir şekilde hareket edilip karar alındığını ifade etti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+