​Garo Paylan, azınlıkların hala “güvercin tedirginliğiyle” yaşadığı bir Türkiye olduğu görüşünde - Gündem
16 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Մանի / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

10 Eylül 2018  

​Garo Paylan, azınlıkların hala “güvercin tedirginliğiyle” yaşadığı bir Türkiye olduğu görüşünde

​Garo Paylan, azınlıkların hala “güvercin tedirginliğiyle” yaşadığı bir Türkiye olduğu görüşünde ​Garo Paylan, azınlıkların hala “güvercin tedirginliğiyle” yaşadığı bir Türkiye olduğu görüşünde
6/7 Eylül 1955 kitlesel pogromunun üzerinden 63 yıl geçti. Başta Rumlar olmak üzere Yahudi, Ermeni ve Müslüman olmayan diğer azınlıklara ait 5 bin 317 mekan yakıldı, pek çok kadın tecavüze uğradı; bazıları öldürüldü.

TBMM’de bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan 63 yıl sonra azınlıkların hala “güvercin tedirginliğiyle” yaşadığı bir Türkiye olduğu görüşünde.

Suçların cezasız kalması durumunda tekrarlandığını bildiklerini dile getiren Paylan, 6/7 Eylül benzeri provokasyonların tekrarlanabileceğini, bu nedenle güvercin tedirginliğinin en yoğun şekilde hissedildiği bir dönemden geçildiğini söyledi.

Paylan “Tedirginlik belki de en üst seviyelerinde. 100 yıllık hafıza her birimizin aklında. Devletin ‘milli’, ‘iç düşmanlar’ gibi retorikleri kullandığı her dönemde azınlıkların başına bir felaket gelmiştir’’ diye ifade etti.

“Azınlıklar böyle bir iklimde tekrar başlarına bir felaket gelebileceği bilgisiyle bugüne kadar gelmişlerdir ve Hrant Dink'in tanımladığı ‘güvercin tedirginliği’nin en yoğun olduğu dönemlerden birini yaşıyoruz. Belki bizim din insanlarımıza ‘özgürüz’, ‘mutluyuz’ gibi bildiriler imzalatabilirler ama o bildirilerin kendisi dahi özgür olmadığımızı gösteriyor”- diye Ermeni Milletvekili vurguladı.

Paylan azınlıkların ciddi bir kaygı yaşadığını ve maalesef tekrar sessizliğe büründüğünu kaydetti.

“Bugüne kadar başımıza gelen tüm felaketler devlet organizasyonudur. Bunu çok iyi biliyoruz. Devlet de bir şeyi organize etmek isterse bizim buna karşı yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Tek güvencemiz toplumun duyarlılığı ve sistemin ehlileşmesidir. Sistem de şu an o ehlilikten çok uzak bir noktada ve devlet içindeki pek çok unsur tekrar bize karşı provokasyonlar organize edebilir”-diye altını çizdi.

“Bu bilgiyle yaşıyoruz ama buna karşı yapabileceklerimiz de sınırlı. Güvencemiz toplum vicdanı ama maalesef toplumun vicdanı da şu anda o empatiyi kurmak noktasından çok uzaklaştırılmış durumda. Bir diğer güvencemiz de devletin içindeki provokasyonları engelleyebilecek unsurlar ama o unsurlar da işlemiyor” –diye memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Garo Paylan azınlıkların hesabı verilmemiş her suç tekrarlanmasından dolayı yeni provokasyonlar olabilir bilgisiyle yaşadığını söyledi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+