​7 yaşındaki Ermeni Aren Emrikian, Dünya Satranç Şampiyonu oldu - Spor
29 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Արեգ / Օր : Վարագ / Ժամ : Հրակաթն

Spor :

11 Eylül 2017  

​7 yaşındaki Ermeni Aren Emrikian, Dünya Satranç Şampiyonu oldu -

​7 yaşındaki Ermeni Aren Emrikian, Dünya Satranç Şampiyonu oldu ​7 yaşındaki Ermeni Aren Emrikian, Dünya Satranç Şampiyonu oldu

Amerika'lı Ermeni satranççı, 7 yaşındaki Aren Emrikian, Şikago'da Dünya Şampiyonu oldu.

"Chicago Tribune"ye atıfta bulunan "Rusarminfo"da yer alan haberde, "7 yaşındaki Aren, 1 Eylül'ü dünya şampiyonu olarak karşıladı. Brezilya'da yapılan Dünya Şampiyonasında Emrikyan, katıldığı 11 maçta herkesten çok puan elde edebildi" ifadelerine yer verildi.

Çocuğun, satrança olan meyillini farkeden annesi sayesinde satranç oynamaya başlayan Aren, Amerika merkezli bir gazeteye konuşurken şunları anlattı:

Ben her gün 1.5 saatimi satrança ayırıyorum. Annem artık her zaman benimle oynarken yeniliyor, babamla oynamak ise daha zevklidir. Ben, 4-5 adım sonrasını düşünebilirim ve korunmayı hiç sevmem. Saldırıya geçerken daha başarılı oynayabiliyorum."

Genç şampiyon şu anda çalışmalara hızla devam ederek ilerideki yarışmalara hazırlanıyor.

Hatırlanacağı üzere, daha önce 16 yaşındaki Ermeni satranççı Samuel Sevian, Kuzey ve Güney Amerika şampiyonu olmuştu.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+