​İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası`nda 95 yıl sonra ilk ayin yapıldı - Gündem
22 Kasım 2017 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Տրե / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

15 Ağustos 2017  

​İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası`nda 95 yıl sonra ilk ayin yapıldı

​İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası`nda 95 yıl sonra ilk ayin yapıldı ​İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası`nda 95 yıl sonra ilk ayin yapıldı
İzmir Ermenileri 95 yıl aradan sonra Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda ilk ayini yaptı. 1922 yılındaki büyük yangından sonra ilk defa yapılan ayin, 21. yüzyılın Ermeni Ritinde İlk Kutsal Sunu Ayini” diye adlandırıldı.

150 kişnin katıldığı ayin, Kıdemli Başrahip Vartan Kazancıyan ile Yardımcısı Başdiakon Agop Minasyan yönetildi. Rahiplerin, İncil’den okudukları bölümler ve dini konuşmalar Ermenice yapılırken Türkçe’ye de çevrildi. Aynı zamanda İstanbul Surp Hovhan Vosgerepan (Aziz Altınağızlı Yuhanna) Ermeni Katolik Kilisesi Korosu’nun Zaven Agay’ın şefliğindeki dinletisi yapıldı.

İzmir Ermenilerinin yanısıra yerli Levantenlerin, Hıristiyan ve Müslümanların da katıldığı ayin hakkında konuşan üç kuşak İzmirli Başdiakon Agop Minasyan, katılımın beklediklerinin üzerinde olduğundan son derece mutlu olduklarını ifade etti.

Yılın belirli zamanlarında böyle ayinlerin yapılması gerektiğini dile getiren Minasyan, “Dede memleketim ata topraklarında sevinç yaşadım” yorumunu yaptı. 19 -20. yüzyıllarda Doğu Akdeniz’de en önemli liman kentlerinden olan İzmi'de (Smyrna / Zmyurniya) Osmanlı bürokrasisi ve yerli Türkler dışında Rumlar, Ermeniler, Levantenler yaşamaktaydı.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+