Osmanlının ilk kadın doktoru: Ermeni Zaruhi Kavalcıyan - Gündem
25 Şubat 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

14 Temmuz 2017  

Osmanlının ilk kadın doktoru: Ermeni Zaruhi Kavalcıyan

Osmanlının ilk kadın doktoru: Ermeni Zaruhi Kavalcıyan Osmanlının ilk kadın doktoru: Ermeni Zaruhi Kavalcıyan
Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kadın doktoru, Adapazarlı Ermeni Zaruhi Kavalcıyan'dı. Boston Tıp Fakültesinden 1875 yılında mezun olan Serope Kavalcıyan'ın ailesinde 1877 yılında dünyya gelen Zaruhi, Adapazarı ve İzmit'te doktorluk yapan babasının mesleğine devam etti.

1898'de Adapazarı Amerikan Kız Koleji'nden mezun olduktan sonra Zaruhi, aynı yıl Osmanlı'da kadınların tıp okuması yasaklandığı nedeniyle Amerika'ya gitti. ABD'nin İllinois Tıp Fakültesi'nden 1903'te mezun olan Kavalcıyan, tekrar Adapazarı'na döndü. Burada bir dönem babasının yanında hekimlik yaptı ve aynı zamanda Amerikan Koleji'nde biyoloji dersleri verdi.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında aktif olarak hekimlik yaparak, yardım ve bakım kuruluşlarında görev alan Zaruhi Kavalcıyan, daha sonraları İstanbul'a taşındı.

Osmanlının ilk kadın doktoru, aynı zamanda Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde ders vermeye devam etti ve burada Doktor Kaval olarak tanınıyordu. Üsküdar'da 1969 tarihinde vefat eden Zaruhi Kavalcıyan, Feriköy Ermeni Proteston Kabristanlığında toprağa verildi.

Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+