TBMM kilise ihmalinin peşine düştü - Gündem
20 Ekim 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

29 Ekim 2012  

TBMM kilise ihmalinin peşine düştü

TBMM kilise ihmalinin peşine düştü TBMM kilise ihmalinin peşine düştü

Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul ve diğer tüm il, ilçe ve köyleri Ermenileri ve Sason İlçesi Köyleri Ermenilerinin Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Aziz Dağcı, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak Batman’ın Beşiri ilçesinin Yenipınar köyünde bulunan Ermenilere ait tarihi kilisenin çöplük olarak kullanıldığını, kilisenin tarihi kapısı ve değerli taşlarının çalındığını iddia etti

Dilekçesinde, Lozan Antlaşması’nın azınlıkların mal varlıkları ve korunmasıyla ilgili maddelerini hatırlatan Dağcı, kilise ve mezarlarının tahrip edilmesinin yasa dışı olduğunu belirterek, bu durumun hem Ermeni cemaatini hem tüm Türk toplumunu rencide ettiğini kaydetti.
Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, başvuruyu işleme alırken, Ermeni topluluğunun hassas talebi karşısında harekete geçerek iddiaların doğru olup olmadığının araştırılması için Batman Valiliği ile temas kurdu.

Meclis harekete geçti
Daniş, 02.07.2012 tarihinde Batman Valiliği’ne gönderdiği yazıda, iddiaların araştırılması ve doğruluk payı bulunması halinde sorumlular hakkında işlem başlatılmasını istedi. Batman Valiliği, gönderdiği cevabi yazıda Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma izni kapsamında idari ve adli sürecin devam ettirildiği bilgisini verdi. Beşiri Kaymakamı Üzeyir Yılmaz’ın iddialarla alakalı bir kusuru olmadığı için dosyasının ayrıldığı belirtilen Valilik yazısında, savcılıkta yürütülen işlemlere esas olmak üzere bir muhakkik görevlendirildiği ve hazırlanan ön inceleme raporunun hazırlandığı dile getirildi.

Yazıdaki, “hazırlanan ön inceleme raporu sonucu valilik makamınca soruşturma izni verilmemesine dair karar verilmiştir” ifadesi TBMM’de şaşkınlık yarattı. TBMM kararı Dağcı’ya iletti. İddialarının doğruluğunda ısrarcı olan Dağcı ise soruşturma izni verilmemesine isyan ederken, davalarının peşini bırakmayacaklarını kaydetti


ÖNDER YILMAZ AnkaraBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+