Ermeni Venk Kilisesi Restore Ediliyor - Gündem
18 Kasım 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Տրե / Օր : Մասիս / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

29 Ekim 2012  

Ermeni Venk Kilisesi Restore Ediliyor

Ermeni Venk Kilisesi Restore Ediliyor Ermeni Venk Kilisesi Restore Ediliyor

4Malatya’da, ayakta kalan Ermeni kiliselerinden biri olan Venk Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarına başlanıldı.
Malatya Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından restore edilen Venk Kilisesi’nde inşaat iskeleleri kurularak çalışmalara başlandı.
Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (HAYDER) Başkanı Hosrof Köletavitoğlu, yaptığı açıklamada, “Memleketimizin zenginliklerinin ortaya çıkarılması çok önemli. Malatya’da böyle restorasyon çalışmalarının yapılması, Malatya’nın eski hukukuna tekrar dönmesi demektir. Malatya bu tür çalışmalarla daha zengin olacak” dedi.

Bu arada, Venk Kilisesi’nin yanında yakın tarihte betondan yapılan ve türbe olarak gösterilen yapının restorasyon çalışmaları esnasında kaldırılacağı ifade edildi. Venk kilisesi ile ilgili eski fotoğraflarda, böyle bir türbeyi vurgulayacak bir yapının olmadığının belirlendiği kaydedildi. Halk arasında buranın Cercis Peygamberin türbesi olduğu şeklindeki algının ise tarihsel bilgi açısından yanlış olduğu belirtildi.

http://www.malatyagercek.com/genel/ermeni-venk-kilisesi-restore-ediliyor-h41368.htmlBu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+