Ermeni soykırımında Alman bağlantısı - Gündem
18 Kasım 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4512 / Ամիս : Տրե / Օր : Մասիս / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

29 Ekim 2012  

Ermeni soykırımında Alman bağlantısı

Ermeni soykırımında Alman bağlantısı Ermeni soykırımında Alman bağlantısı

Ünlü gazeteci Robert Fisk Ermeni Soykırımı döneminde çekilen ve Alman subaylarının yer aldığı bir fotoğrafı ortaya çıkardı. Ünlü gazeteci Robert Fisk Ermeni Soykırımı döneminde çekilen ve Alman subaylarının yer aldığı bir fotoğrafı ortaya çıkardı. Fotoğrafta öldürülen Ermenilerin kemiklerinin arkasında üç Türk subayı ile poz veren iki Alman subayı görülüyor.

Independent gazetesinin dünkü sayısında yayınlanan fotoğraf 1915 yılının yaz aylarına ait. Yerde çok sayıda kemik ve kafatası görülürken bunların arkasında ise üç Türk subayı ile iki Alman subayı poz verirken yer alıyor. Robert Fisk yazısında fotoğraf ile Nazi subaylarının Yahudi Soykırımı sırasında çektirdiği fotoğraflar arasında da benzerlik kuruyor.

Erzincan ya da Erzurum dolaylarında çekildiği tahmin edilen fotoğrafın Hayk Demoyan adlı bir soykırım araştırmacısı tarafından keşfeldiği bildiriliyor. Fotoğrafın 1916 yılının Haziran ayında bölgeyi Osmanlılardan alan Rus ordusu tarafından ele geçirildiği tahmin ediliyor.

Fotoğrafı çeken ismin de cephede görev yapan Alman askeri doktoru Armin Wegner olduğu düşünüyor. Wegner Erzincan`dan Suriye`ye kadar yolculuğunda Ermeni Soykırımı kurbanlarını fotoğraflamış ndave bu fotoğrafların bazıları soykırımdan sorumlu Osmanlı yetkililerinin yargılanmasında kullanılmıştı.

Wegner daha sonra 1933 yılnda Nazi rejimi taafından gözaltına alınarak işkence edildi. Bir süre toplama kamplarında yaşayan Wegner daha sonra İtalya`ya kaçtı ve gizlenmeyi başardı.

Almanların Ermeni soykırımındaki rolü konusundaki tartışmalar uzun senelerden bu yana devam ediyor. Ermeni tarihçi Peter Balakyan`a göre Ermeni tehciri için inşa edilen demiryolunun Almanlar tarafından finanse edilmesi protestanlar tarafından protesto edildi. Bu sırada Ermeni Soykırımının gerçekleştiği bölgelerde Osmanlı ordusu içinde Alman subaylar da yer alıyordu

http://www.haberdiyarbakir.com/ermeni-soykiriminda-alman-baglantisi-54326h/Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+