1915 için ‘korkunç kara leke’ diyelim - Gündem
29 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Արեգ / Օր : Վարագ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

21 Aralık 2011  

1915 için ‘korkunç kara leke’ diyelim -

1915 için ‘korkunç kara leke’ diyelim 1915 için ‘korkunç kara leke’ diyelim

“Dersim” konusundaki sözleri tartışmalara yol açan CHP’li Hüseyin Aygün, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Aygün, 1915’te yaşanılanların “Osmanlı`daki korkunç kara leke" olarak tanınmasını istedi.

“Dersim isyanı” ile ilgili sözleri günlerce konuşulan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bu kez de Ermeni soykırımı iddilarıyla ilgili çok tartışılacak bir açıklamaya imza attı.

Hüseyin Aygün, Ermeni iddialarını "Osmanlı döneminin kara lekesi olarak" tanınmasını önerdi.

Tunceli Milletvekili Aygün, “Biz bunu Teşkilat-ı Mahsusa üzerinden `Osmanlı dönemindeki korkunç bir kara bir leke` olarak tanıyabiliriz. Kendi tarihimizle yüzleşebiliriz. Bundan kimse zarar görmez, ülkemiz de zarar görmez” dedi.

Yaşanan olaylara “soykırım” demeyen Hüseyin Aygün, gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

“Devletlerin kavramlarıyla konuşmak istemiyorum. ‘Soykırım’ dendiğinde mesele çok çıkmaza giriyor. Ama Ermenilerin büyük bir trajedi yaşadığı, bu topraklarda sayılarının parmakla sayılacak hale geldiği, Hrant Dink`in 2007 öldürüldüğü unutulmasın.”

`DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ORTADAN KALKAR`

Hüseyin Aygün, Fransa`da soykırımın inkarını suç sayan yasa tasarısının ise düşünce özgürlüğü açısından yanlış olduğu ifade etti.

CHP’li Aygün, şöyle konuştu: “Ben ‘soykırım olmadı’ diyenlerin para veya hapis cezasına çarptırılmasını yanlış buluyorum, nasıl ki ‘soykırım oldu’ diyenlerin yargılanması yanlışsa... Fikir hürriyeti bakımından... Eğer bu yasa çıkarsa, düşünce özgürlüğünün ana vatanında düşünce özgürlüğü hakkı ortadan kalkmış olmuştur.”

Hüseyin Aygün`e göre, soykırım iddialarının 100. yılı gelmeden Türkiye`nin bu soruna çözüm bulması gerekiyor

http://www.stargazete.com/politika/1915-icin-korkunc-kara-leke-diyelim-haber-407713.htm

Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+