Van depreminden Varaga manastırı zarar gördü - Gündem
22 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

01 Kasım 2011  

Van depreminden Varaga manastırı zarar gördü

Van depreminden Varaga manastırı zarar gördü Van depreminden Varaga manastırı zarar gördü

23 Ekim’de Van’da meydana gelen deprem sonrası Varaga Manastırını ziyaret eden NEWS.am muhabiri, deprem sonrasında yıkılan manastırın fotoğraflarını çekti.

NEWS.am daha önceki haberinde Van Varaga Manastırının 7.2 Magnitüt şiddetindeki depremden ciddi zarar gördüğü haberini vermişti.

NEWS.am muhabiri Van’dan daha önce verdiği bilgide Ahtamar Sp. Haç Kilisesinin yeniden açılışı sonrasında Yukarı Bakraçlı köyü sakinleri Van ili Kültür ve Turizm Dairesine köylerindeki kilise kompleksinin restorasyonu talebiyle başvurmuşlardı.

Köyün imamı Mehmed Çoban NEWS.am muhabirine yaptığı açıklamada, Varaga Manastırının onarımı için bitişiğinde bulunan caminin yıkılması gerektiğini belirterek ″ Yeni cami hızla inşa edilyor. Yenisi inşa edildiği gibi eski cami yıkılacak ve Varaga Manastırının restorasyonu başlayacak.″ dedi. İmam Mehmed Çoban, yetkililerin Varaga Manastırının restorasyonuna başlama tarihi olarak 2012 yılını ifade ettiklerine de dikkat çekti.

Köy imamı, Van İl Kültür ve Turizm Dairesi çalışanlarının Varaga Manastırına gelerek restorasyon projesini gösterdiklerini, bunun tüm manastır kompleksinin restorasyonunu içerdiğini vurguladı.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+