Meclis`ten `soykırım` sınavı - Gündem
22 Temmuz 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

01 Kasım 2011  

Meclis`ten `soykırım` sınavı

Meclis`ten `soykırım` sınavı Meclis`ten `soykırım` sınavı

Ermeni iddialarına karşı Meclis`te lobi oluşturulacak. Konuyu Meclis Başkanı`yla görüşen MHP`li Halaçoğlu `Diaspora 2015 için büyük hazırlık içinde. Şimdiden bir şeyler yapmalı` dedi

MECLİS yeni anayasa tartışmalarının gölgesinde, sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı `lobi` çalışması başlatmaya hazırlanıyor. Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı, MHP Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu`nun girişimleriyle gündeme gelen çalışmaya, yeni anayasada olduğu gibi Meclis Başkanı Cemil Çiçek`in öncülük etmesi bekleniyor.
Konuyu `partiler üstü` bir mesele olarak gördüklerini söyleyen Halaçoğlu, `Diaspora, 1915`in 100. yıl dönümüne rastladığı için 2015 yılı için büyük hazırlık yapıyor. Bizim de şimdiden parlamento olarak bir şeyler yapmamız, neyi söyleyip neyi söylemeyeceğimizi bilmemiz lazım. Sayın Meclis Başkanımız Cemil Bey`le görüştüm. Biz de işe, bütün parlamenterlere brifing vererek başlamalıyız. AK Parti ve CHP`de konuya hakim değerli arkadaşlar var. AKP`de Prof. Dr. Seyit Sertçelik, CHP`de Faruk Loğoğlu`nun da aralarında olduğu arkadaşlar zaten bu tür çalışmaların içinde. Partiler üstü bir çalışmayla uluslararası alanda gerekli çalışmaları yürütebiliriz` dedi.
Meclis Başkanı Çiçek`in bu öneriye sıcak baktığını ve önümüzdeki günlerde konuyu daha kapsamlı değerlendirmek için Çiçek`le bir araya geleceklerini belirten Halaçoğlu, `Bu konuda parti ayrımım yok. Doğruları söyleyeceklerse BDP`liler de gelir` diye konuştu.

Tutuklu vekiller için bir çalışma var mı?
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanı Cemil Çiçek`e, tutuklu milletvekillerinin tutuksuz yargılanmalarının sağlanması için Başkanlıkça herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Öztürk, TBMM Başkanı Cemil Çiçek`in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, `Tutukluluğun fiili mahkumiyet durumuna dönüştürülmemesi ve adaletin en çabuk şekilde gerçekleşmesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz? TBMM Başkanlığı olarak herhangi bir çalışmanız var mıdır? Yoksa, yapılması düşünülmekte midir?` sorularını yöneltti. Öztürk, bir başka soru önergesinde de yüzde 10 seçim barajı konusunda bir çalışma yapılıp yapılmadığına yanıt istedi.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+